ABD Kredi Batağındaki Konutzedelerin Borçlarını Yeniden Yapılandırıyor

25/10/2011

Obama’nın verdiği özel yetkiyle Federal Konut Finansman Dairesi (FHFA), zordaki ev sahiplerine, yüksek faiz oranlı kredilerini düşük olanlarıyla değiştirmelerinde yardımcı olacak.

a44_06ABD Başkanı Barack Obama Kongre’yi By-Pass Ederek Kredi Batağındaki Konutzedelerin Borçlarını Yeniden Yapılandırıyor

ABD Başkanı Barack Obama, ekonomik sıkıntı çeken Amerikalılar’a yardım etmeyi amaçlayan programlarından ilkini açıkladı.

ABD’nin Nevada Eyaleti’nin Las Vegas kentinde konutzedelerle bir araya gelen ve onların sorunlarını dinleyen Obama, zor durumdaki ev sahiplerinin konut kredi ödemelerinin düşürülmesini amaçlayan planını açıkladı.

Obama, “Her geçen gün işlevsizliği artan Kongre’nin iş yapmasını bekleyemeyiz. Kongre kararı olmadan her gün atabileceğimiz tüm adımları atmak için yönetimime talimat verdim” dedi.

Konutzedeleri kurtarma planının uygulamaya konulması için Kongre’nin onayı gerekmiyor. Obama’nın verdiği özel yetkiyle Federal Konut Finansman Dairesi (FHFA), zordaki ev sahiplerine, yüksek faiz oranlı kredilerini düşük olanlarıyla değiştirmelerinde yardımcı olacak.

Konut Kredisi Ödemeleri Aksamamış Olmalı

Ev sahiplerinin bu programdan yararlanabilmesi için konut kredisi ödemelerini bugüne kadar aksatmamış olmaları gerekiyor. FHFA, konut finansmanı ile ilgili bazı ücretlerin de kaldırılmasını planlıyor. Obama, bu şekilde, halkın yeniden harcamaları hızlandırmasını ve ekonominin canlanmasını bekliyor.

Başkan Obama, daha önce de zordaki ev sahiplerinin konut kredilerini rahatlatacak uygulamaları başlatmıştı ancak bu adımlar istenilen canlılığı yaratmadı. Obama’nın konuşma yaptığı Nevada Eyaleti, ev fiyatlarının en fazla düştüğü yerlerin başında geliyor.

Kaynak: Sabah