Bankalar Konut Kredi Faizlerinde Düğmeye Bastı

29/06/2011

Ekonomi Yönetiminin Kredileri Daraltın Uyarılarından Sonra Bankalar Konut Kredi Faizlerinde Düğmeye Bastı

ee_02Ekonomi Yönetiminin Kredileri Daraltın Uyarılarından Sonra Bankalar Konut Kredi Faizlerinde Düğmeye Bastı

Mart ayından bu yana faizlerdeki artış 0.50 puanı buldu ancak asıl artış yılın ikinci yarısında bekleniyor.

Önce Merkez Bankası ardından BDDK’nın aldığı kredileri daraltmaya yönelik önlemler sonucunda bankalar konut kredi faizlerinde düğmeye bastı.

Garanti 0.05 Puan Yükseltti

Gayrimenkul sektörünün uzmanları ve duayenlerinin bu konudaki tüm itirazlarına rağmen, bankalar ‘Merkez Bankası yeni kararlar alırsa onu izleriz’ mesajı vererek faizlerdeki artışın sürebileceğini anlatıyor.

Haziran’da faizlerdeki son adımı Garanti Bankası attı, banka konut kredisinde aylık tabela faiz oranını 120 ay vadede yüzde 1.09’dan yüzde 1.14’e çekti. Sektörde Mart ayından bu yana konut kredisi faizlerindeki artış 0.50 puanı buldu.

Söz konusu artış 100 bin liralık bir kredinin aylık taksitleri asgari 400 lira kadar yükselterek konut alıcısının gözünü korkuttu ve konut kredisi pazarı yavaşladı.

Bankacılık sektöründe halen 120 ay vadede ortalama faizler yüzde 0.89 ile yüzde 1.49, 60 ay vadede ise yüzde 0.83 ile yüzde 1.39 aralığında bulunuyor.

Yüzde 1’in Üzeri Normal

Türk Ekonomi Bankası Satış Direktörü Tuğbay Kumoğlu, konut kredilerinde faizlerin 120 ay vadede yüzde 1’lerin üzerine çıktığına dikkat çekerek, “Piyasada oluşan iç borçlanma faizi gösterge bonosunun faizi, yurtdışı piyasalardaki faize bakılıdığında, bunun normal olduğunu görüyorsunuz” dedi.

Kumoğlu, “Faizler yüzde 1.30-1.40 bandına gider mi? Buna şöyle bakmak lazım, bütün kredi faizleri aslında bir sonuçtur” şeklinde konuştu.

Tüketicinin Kredi İhtiyacı Çoğaldı

ING Mortgage Barometre’nin Mayıs 2011 sonuçları, yükselişteki kredi faizlerinin alım kararlarını etkilediğini ortaya koydu. Gelecekte konut almayı düşünenlerin Mayıs’ta yüzde 68’i alım kararını erteledi.

Araştırmaya göre, tüketicinin kredi ihtiyacı da artıyor, konut alımında kullanılacak kaynakların başında yüzde 66’lık bir oranla kredi geliyor. Bu oran Ocak’ta yüzde 57, Şubat’ta yüzde 59 seviyesindeydi. Ortalama olarak 75 aylık vade ile ev kredisi tercih edilirken, alınması düşünülen ev fiyatı ortalama 105 bin TL ayrılıyor.

Büyümede % 3 Düşüş Var


Akbank Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, konut kredi pazarının 2011 yılı birinci çeyreğinde yüzde 8 büyüyerek 62 milyar liraya ulaştığını, pazarın 2010 yılının son çeyreğinde ise yüzde 11 büyüdüğü dikkate alındığında, büyüme hızında yavaşlamadan bahsedilebileceğini kaydetti.

Kaynak: Bugün