Emlak Konut halka arz geliriyle 30 bin yeni konut yapacak

02/09/2010

Kasımda %25'lik bölümünü halka açmayı planlayan Emlak Konut GYO, buradan gelecek gelirle inşa edeceği 30 bin konuta finansman sağlayacak

emlak_01TOKİ iştiraki olan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nin (GYO) kasım ayında yapılması planlanan halka arzıyla ilgili konuşan Genel Müdür Murat Kurum, Emlak Konut olarak şu ana kadar arsa satışı karşılığı 42 bin 710, kamu ihale kanunuyla da 9 bin 28 konut olmak üzere 51 bin 738 konut yaptıklarını, 3 bin 500 ticari üniteyle birlikte toplam ürettikleri konut sayısının 55 bini geçtiğini söyledi.

Kurum, 'Aslında bu bizim 2010 sonu hedeflerimiz arasındaydı. Biz biraz bunu geçtik, hatta 60 bini zorluyoruz. 2010 sonunda biz 60 bin konutu büyük bir ihtimalle ihale etmiş oluruz'' dedi.

2010'da şu ana kadar 25 bin konut ürettiklerini, yıl sonunda rakamın 30 bini bulacağını ifade eden Kurum, 'Halka arz geliriyle bunu yapacağız. Yüzde 10-15 deprem, biraz kentsel dönüşüm, biraz yeni alanlarda yerleşim olmak üzere projelerimizi dağıtacağız'' dedi.

Ayağaza'ya 2 milyar $'lık proje

HALKA arz öncesi Ayazağa'da çok büyük proje yaptıklarını da anlatan Kurum, ''Orada 200 dönüm üzerinde hasılat paylaşımı ihaleye çıkacağız. Toplam 2 milyar liralık bir proje olacak ve bunun da belli bir geliri bize gelecek'' dedi. İstanbul içinde arsa kalmadığını söyleyen Kurum, şunları kaydetti: ''Bizim arsalarımız niye böyle değerli gidiyor? Çünkü arsa yok. Bu yüzden bizim arsalarımıza talep artıyor. Biz güven veriyoruz. Herkes krizden, satamamaktan bahsediyor, Alemdağ'da biz çıktık 500 konuta 700 başvuru oldu, hemen sattık. Hasılat paylaşımı ihalelerimize ilgi var, satışta bir adım öndeyiz.''

İstanbul Finans Merkezi'nin inşaatına kısmen başlıyoruz

İSTANBUL Finans Merkezi'nin inşaatına da bir ucundan başlayacaklarını belirten Kurum, ''Hasılat paylaşımı olarak verdiğimiz, lojistik, finans merkezini destekleyici sigorta gibi daha küçük kuruluşların yer alacağı birimlerin inşaatına başlıyoruz. Diğerleri de projelendirme aşamasında...'' dedi.

İstanbul'u temsil eden bölgesel makro bir plan olmasını istediklerini ifade eden Kurum, her türlü planlamayı yaptıklarını kaydetti. Murat Kurum, ''Projede otel de yer alıyor. Burası 8 saat değil, 24 saat yaşasın istiyoruz, bu şekilde projelendiriyoruz. Burada yer alacak binalar güneş, toprak gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanacak şekilde tasarlanacak'' diye konuştu.

Emlak Konut GYO'nun yüzde 25'ini halka arz edeceklerini anımsatan Kurum, şunları söyledi: ''Yurtdışında da Road Show'lara çıkacağız. Zamanımızın yettiği her yere gideceğiz. İngiltere'den tutun da Arap ülkelerine kadar bizim ne zaman halka arza
çıkacağımızı bekleyenler var.'

Kaynak: Akşam