En Yüksek Faiz Artışı Konut Kredilerinde

07/02/2014

Konut kredisi faiz maliyeti artınca tüketicinin taksitleri kabardı. 100 bin liralık konut kredisi çeken vatandaşın geri ödeyeceği para, faiz artırımı öncesine göre konut kredisi hesaplama yapıldığında 18 bin lira yükseldi.

Lobilerin baskısına boyun eğen Merkez Bankası'nın faiz artırımının faturası vatandaşa çıkmaya başladı. Yapılan artışı hemen rakamlarına yansıtan bankalar kredi kullanmak isteyen vatandaşı üzdü. Bankaların konut kredisi, taşıt kredisi ve tüketici kredilerinin faiz oranları arttı.

En Yüksek Artış Konut Kredisinde

En yüksek faiz artışı konut kredilerinde kendini gösterdi. Konut kredisi faiz maliyeti artınca tüketicinin taksitleri kabardı. 100 bin liralık konut kredisi çeken vatandaşın geri ödeyeceği para, faiz artırımı öncesine göre konut kredisi hesaplama yapıldığında 18 bin lira yükseldi. Vatandaşın ödeyeceği aylık taksit tutarı ise 160 lira artış gösterdi. Ocak'ta Aralık'a göre zaten ortalama 12 baz puan yükselmiş olan konut kredisi faiz oranları, geçen hafta içinde 10 baz puan daha yükseldi. Bu yükseliş 100 bin lira kredi için 10 yıl vadede ikinci bir 9 bin lira artış anlamına geldi. Yani böylece Aralık ayına göre 100 bin lira kredinin toplam maliyeti Ocak'ta 18 bin lira aylık taksiti ise 160 lira yükselmiş oldu. Bankaların hemen hemen tümünde konut kredisi faiz oranı yüzde 1'in üzerine çıktı.

Taşıt Kredilerinde de Aynı Zam

Konut kredileri dışında bankalar taşıt kredilerinde de aynı artışı gerçekleştirdi. 5 büyük bankanın faiz oranlarına göre 30 bin liralık 48 aylık taşıt kredisinde en düşük oranlı bankanın aylık geri ödemesi Aralık 2013'de 793.55 lirayken bu rakam Ocak 2014'te 836.75 liraya çıktı. Uzmanlar benzer artışların önümüzdeki günlerde tüketici kredilerinde de yaşanabileceğini belirtiyor. Bankalar mevduat faizlerini ise aynı hızda ve oranda artırmıyor.

Gelirin Artması

Faizlerdeki artışların düşük gelir seviyesindeki ailelerin krediyle ev satın almasını zorlaştıracağını vurgulayan uzmanlar şunları kaydetti: "Aylık taksitte 160 lira artış, hane gelirinde daha yüksek bir beklenti oluşturuyor. Aralık'ta 100 bin lira kredi kullanabilen ailenin şu anda yeni oranlarla aynı krediyi kullanabilmesi ve aylık ödemeleri yapabilmesi için 350 lira daha yüksek gelir göstermesi gerekiyor. Bu da düşük gelir seviyesindeki ailelerin krediyle ev satın almasını ciddi anlamda zorlaştırıyor."

İnşaatçıdan Sıfırlı Cevap

Günlerce yaptığı dolar şantajı ile Merkez Bankası'nın faizleri artırmasına neden olan faiz lobisine, gayrimenkul firmalarından cevap geldi. Bankaların kredi faiz oranlarını yüzde 1'in üzerine çıkarmasının ardından, inşaat sektörü de düşük faizli ve sıfır faizli kampanyalara başladı. İnşaat firmaları 18 aydan 72 aya kadar tüketiciye sıfır faizle konut alma imkanı sunuyor.

Kaynak: Takvim