Gelecekte değeri artacak 10 nokta

03/01/2010

İstanbul 2010'da dev bir şantiyeye dönecek. Bu yıl üretilecek en az 40 bin konutun yeri şimdiden hazır durumda.

konut_4002009 yılındaki canlanmayla umutlanan konut üreticileri, 2010 yılında büyük projelere imza atmaya hazırlanıyor. Şimdiden birkaç büyük firmanın yaptığı hazırlıklar sayesinde bile, en az 40 bin yeni konutun yeri belirlenmiş durumda.

100 Bini Geçer

Henüz planlarını açıklamayan şirketler ve TOKİ’nin ihale süreçlerini belirlemediği projeler hesaba katıldığında bu yıl üretilecek konut sayısı 100 bini geçiyor. Konutların ağırlıklı olarak toplandığı yerler ise ya kentsel dönüşüm noktaları ya da şehirlerin yeni gelişim bölgeleri.

İstanbul’da Ayazma, Kayabaşı, Bahçeşehir, Kartal, Bomonti, Çekmeköy, Tuzla, İzmir’de Mavişehir, Ankara’da ise İncek ve Çukurambar yeni projelerin yoğunlaştığı noktalar olacak. Ankaralı emlakçı Salim Taşçı, daha önceden gecekondu bölgesi olan Çukurambar’ın 5-6 yıldır yıldızının parladığını söyledi. Taşçı “Bazı milletvekili ve bakanların evlerinin burada olması da etkili oldu. Şu anda şehir Eskişehir yolu üzerinde gelişiyor. Yine bu yol üzerinde bulunan Çukurambar da dikkatini çekiyor ama belediye ve TOKİ’nin haricinde büyük arsa bulmak zor” dedi.

Kuzu Grup, bu yıl Çukurambar’da 2 bin 500 konut ve 750 home ofis üretecek. Şirket İstanbul’da da büyük bir projeye daha girişecek. İzmir’de ise Soyak’ın büyük bir proje yaptığı Mavişehir, şehrin gelişen bölgesi olarak dikkat çekiyor.

Emlak'tan 5 Bin Konut

İşte 2010 yılında yapılacak konutlar ve yerleri...

Emlak Konut GYO İstanbul’da 4 bin konut Ayazma’ya, bin 192 konut Çekmeköy’de yapacak.

Dumankaya 6 projede 3 bin 400 konut üretecek. Bahçeşehir’de 716 konutluk proje öncelikli olacak. Tuzla’da da yatırımları var.

Soyak Kuzey Bahçeşehir’de 4 bin konutluk projeye hazırlanıyor. Ayrıca İzmir Zeytinalanı’nda 170 bahçeli ev üretecek. Avrupa Konutları’nı hayata geçiren Artaş-Öztaş-Doğu İnşaat Ortak Girişimi, Ispartakule’de 600 konut üretecek. Proje nisanda satışa çıkacak, diğer projeler de marttan itibaren açıklanacak.

Teknik Yapı bu yıl üçü Kartal, ikisi Ataşehir’deki 5 projede 2 bin konut üretecek. Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, projeleri kendi arsaları üzerinde gerçekleştirecekleri için müşteri açısından ekonomik konutlar üreteceklerini söyledi.

Yeşil İnşaat İstanbul’da Zekeriyaköy, Kartal ve Topkapı’da 3 proje planlıyor. Tulip, orta gelir grubuna yönelik 2 bin 364 konutluk Tulip 360 projesini Esenyurt’ta gerçekleştirecek. Ayrıca Bahçeşehir’de 488 konutluk Tulip Towers’a start verecek.

Fiyaka, Gebze’de 500 konutluk yeni bir projeye daha başlayacak. Tekfen-OZ Bodrum Gümüşlük’teki Müşkülüm Çiftliği evlerini tamamlayacak. İzmir projesinin konsepti tamamlandı. İstanbul Bomonti’deki konut projesi için Anıtlar Kurulu’ndan izin bekleniyor. Konya’da 200 konut inşa edecek.

Sinpaş GYO, Şişli Bomonti, Ankara İncek ve Çankaya’da 4 bin 800 konut yapacak.

Sur Yapı, Çamlıca, Çekmeköy, Bayrampaşa ve Kağıthane’deki projelerinde 3 bin 200 konut inşa edecek. Propa İnşaat Zincirlikuyu’da ve Kartal’da iki proje yapacak. Kartal’daki projede 224 rezidans bulunacak.

Beyaz İnşaat İstanbul’un Avrupa Yakası’nda 4 büyük projeye start verecek. İki proje yılın ilk çeyreğinde açıklanacak.

Özyurtlar İnşaat 4 projede 5 bin konut üretecek.Bunlardan 3 bin konut Esenyurt’ta olacak. Yönetim Kurulu Başkanlığını Ali Ağaoğlu’nun yaptığı Ağaoğlu Grubu, 10 ayrı projeye başlayacak. Esentepe’ye 42 katlı rezidans yapacak olan şirket, Çekmeköy’de bin , Ayazma’da 3 bin 500 konut üretecek.

Fırsatlar Kapıda


İnşaatçılar bu yıl faizlerin fazla yükselmeyeceği ve konut talebini destekleyen unsurların devam edeceğine inanıyor. Yeşil İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yeşil, büyük çaptaki sosyal alanları gelişmiş projeler için talebin çok olduğunu ve 2010 yılının konut açısından fırsatları barındıracağını açıkladı.

Kaynak: Bugün