Hasar raporunu getir yeni evi götür

26/04/2010

TOKİ, evleri depremde yıkılacak durumda olan vatandaşlara konut verilmesini öngören projeyi açıkladı

depBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, evleri depremde yıkılacak vatandaşlara konut verilmesini öngören projesini açıkladı.

Hürriyet gazetesinin haberine göre Bayraktar, ilk etapta İstanbul’da uygulamaya başlayacakları proje için, “Evi için ‘depremde yıkılma riski taşıyor’ raporunu alan vatandaş gelsin, evinin bedelini peşinattan düşelim, 15 senede ödeme şartıyla yeni TOKİ dairesini verelim” dedi.

Apartmansa kamulaşacak

İstanbul’da TOKİ’nin stok daireleri olduğunu kaydeden Bayraktar, “Eğer vatandaşın evi oturulamaz halde ise, depremde hasar görmüşse, raporunu bize getirecek, ‘Ben bu evden çıkmak istiyorum’ diyecek. Boşaltacak, bizim daireye taşınacak” dedi. Vatandaşın riskli evini de TOKİ’nin alacağını vurgulayan Bayraktar, tüm daireleri almaları durumunda apartmanı yıkacaklarını bildirdi. Bayraktar, on daireli bir binada 8 daireden rapor ulaşması gibi bir durumda da, apartmanın kamulaştırılacağını söyledi.

İsteyene ev hazır

İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Şube Müdürlüğü kurduklarını anımsatan TOKİ Başkanı Bayraktar, şöyle konuştu: “Buraya deprem ağırlığını da koyacağız. ‘Devlet bana ev versin’ diyene, ev hazır. Proje, en çok stok dairenin bulunduğu İstanbul’dan başladı. Aslında bu projeyi Türkiye’nin her tarafına yaymamız lazım.”

Mağdur etmeyeceğiz


Vatandaşı mağdur etmeyeceklerini ve evinin parasını vereceklerini kaydeden Bayraktar, şunları dile getirdi: “Bu işte önemli olan vatandaşın bilincini arttırmak. Biz vatandaş bu işi bilinciyle ve isteyerek yapsın istiyoruz. Çoğu zaman vatandaş oturduğu yerden taşınırken psikolojik olarak hazır hissetmiyor. ‘Komşum var, hastanem, okulum yanımda. Ben buradan gitmem’ yaklaşımında oluyor. Bu insanı ikna etmek lazım. Yeni gittiğin yere de altı ayda alışırsın. Bu riskli evlerden insanları çıkarmamız, yeni çevrelerine yerleştirmemiz lazım.”

Kaynak: Posta