Hükümetten Ekolojik Köye Uzun Vadeli Kredi Desteği

26/07/2013

Hükümet, kırsal kalkınmayı desteklemek, tarihî dokuyu yaşatmak için de yeni kararlar aldı. Buna göre köylerde ve kırsal bölgelerde yapıların etüt ve projeleri Bakanlığın mimar ve mühendislerince hazırlanabilecek.

Hükümet, kırsal kalkınmayı desteklemek,  tarihî dokuyu yaşatmak için de yeni kararlar aldı. Buna göre köylerde ve kırsal bölgelerde yapıların etüt ve projeleri Bakanlığın mimar ve mühendislerince hazırlanabilecek.

Bu tip yerlere ilişkin enerji verimli, iklim duyarlı ve ekolojik özellikle yapılan inşa edilebilecek.

Bakanlık bu nitelikli yapılara uzun vadeli kredi verebilecek. Kırsal yerlerde yerleşme ve yapılaşma özellikleri, mimari doku ve karakteri, gelişme seviyesi ve potansiyeli açısından önem arz eden köyler için köy rehberi hazırlanacak. Bu rehberler ilgili idare meclis kararı ile onaylanacak ve uygulanacak. Kamuya ait bir yaya ve taşıt yoluna cephe sağlanmadan yapı inşa edilemeyecek. Kırsal alanlarda iş yeri açma ve çalışma izni, yapıldığı tarihteki mevzuat kapsamında, köylerdeki yapılara, kırsal yapı belgesine göre verilecek. Köylerde bulunan konutlarda iş yeri açma izni alınarak ev pansiyonculuğu yapabilecek.

Kaynak: Emlakta Son Dakika