İspanya'da Kredi Borçlarını Ödeyemeyen Evinden Çıkarılmayacak

15/04/2013

Avrupa Adalet Divanı (ABAD) kredi borçlarını ödeyemenleri evlerinden çıkartan ipotek sistemini yasadışı ilan etti.

Ekonomik krizdeki İspanya’da faturayı ödemek zorunda kalan halk borç yükü altında eziliyor. Geçtiğimiz ay gerçekleşen bir olay ise Avrupa vatandaşlarının yüzünü güldürdü. Barselona’da oturan Faslı Muhammed Aziz, kredi borcunu ödeyemediği için evinden atıldı. Ancak devreye Avrupa Adalet Divanı (ABAD) girdi ve kredi borçlarını ödeyemenleri evlerinden çıkartan ipotek sistemini yasadışı ilan etti.

2009’da işini kaybeden Aziz, bundan altı yıl önce bir yatırım bankasından 126 bin euroluk konut kredisi çekti. Borçlarını ödeyemeyince 2011 yılında evine haciz geldi: “Ölmeden önce avukatım Dionisio’nun babasıyla konuşmuştum. O da oğluna söyledi. Sonra da bu durumdan bir çıkış yolu aradık.”

Banka Uzlaşma Yoluna Gitmedi

Avukat Dionisio Moreno, ilk günden itibaren Aziz ailesinin yanında yer aldı. Ölen babasından devraldığı bu görevi başarıyla sonlandırmalıydı: “Muhammed, arkadaşıyla birlikte yanıma geldi ve sorunlarını anlattı. Bankaya borçlarını ödemekte geciktiklerini söylediler. İlk önce banka ile uzlaşma yolunu aradık. Onlar bunu reddetti ve evi tahliye işlemlerini başlattı.”

Moreno, ticaret mahkemesine giderek müvekkilinin haklarının çiğnendiği şikayetinde bulundu. Sonra da bankaya giderek bu konuda kararlı olduğunu gösterdi: “Bankaya gittiğimizde görevli, müvekkilimin evinin zaten geri alındığını söyledi. Ben de ona inatçı bir avukat olduğumu ve bu işi sonuna kadar takip edeceğimi söyledim. O da bana bu parayı kimin ödeyeceğini sordu. Ben de bankacıya, ‘Bu davayı bana babam devretti ve ben de kaybetmeyeceğim.’ dedim.”

Konu, Lüksemburg’daki ABAD’a taşındı. Mahkeme, İspanya’nın 1993 tarihli tüketiciyi koruma direktifini ihlal ettiğine hükmetti. 2.5 yıllık mücadelenin ardından 13 Mart’ta çıkan bu karar Aziz ailesinin umudu oldu: “İlk önce mahkemenin bize gönderdiği sonuç belgesini açamadık. Ancak açmak zorundaydık. Sonunda zarfı açtım ve kazandığımızı gördük.”

Dionisio ve Muhammed, hukuki mücadelede mutlu sona ulaştı. Ülkedeki diğer ipotek mağdurları da sıranın kendilerine gelmesini bekliyor. Evini kaybetmek ve bununla birlikte banka borcunu ödemeye de devam etmek, son zamanlarda İspanya’da binlerce kişinin başına gelen bir gerçek. Beatriz Beiras konuyu Barselona Ticaret Mahkemesi hakimlerinden José María Fernández Seijo ile konuştu.

Kaynak: Euronews