Konut Kredi Faizleri Daha da Yukarı Gidebilir

17/06/2011

Konut kredileri 2010 sonuna göre Mayıs 2011 sonunda yaklaşık yüzde 13, 2010 Mayıs sonuna göre yüzde 36 arttı. Mevcut gelişmeler doğrultusunda artış hızında yavaşlama görülmekte.

cc_05Konut Kredilerindeki Maliyet Artışı Henüz Faizlere Yansımadı Ancak Uzmanlar Bu Artışın Faizlere Yılın İkinci Yarısında Yansıyacağını Söylüyor

Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, Merkez Bankası zorunlu karşılık kararlarını Nisan başında aldığı için bunun sektöre ve konut kredisi piyasasına yansımalarının yılın geri kalanında daha net görüleceğini belirtti.

Tözge, konut kredisi büyüme ivmesinin önümüzdeki dönem azalmasını beklediklerini bildirdi.

Galip Tözge, sektörün genelinde kredi faizlerinin yükseldiğini gözlemlediklerine değinerek, “Fonlama maliyetlerinin arttığı bir ortamda bu çok doğal bir netice.

Yılın ikinci yarısına girerken, sektör konut kredisi faizlerinde gerekli revizyonu yapmış durumda. Önümüzdeki süreçte Merkez Bankası‘nın likiditeyi azaltan farklı aksiyonları olursa kredi faizleri daha da yukarı gidebilir” yorumunu yaptı.

Faizler Artmaya Devam Edecek


Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran da Merkez Bankası’nın aldığı tedbirlerin etkilerinin henüz tutsat piyasasına yansımadığına, bankaların pek çoğunun bu noktada cazip faiz oranları sunmaya devam ettiğine dikkati çekti. Onaran, “Ancak gerek enflasyondaki artış, gerekse de cari açığın azaltılmasına yönelik alınması muhtemel ek tedbirlerle beraber faizlerin önümüzdeki dönemde artmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

Bu durum, mortgage piyasasında şu ana kadar yaşanan hızlı büyümeyi bir nebze daha yavaşlatacaktır. Fakat yine de oluşacak oranların Türkiye koşullarına göre oldukça makul seviyede olacağını, konut piyasası ve mortgage sektörünün büyümeye devam edeceğini ve 2011′in her iki sektör için de iyi bir yıl olacağını düşünüyoruz.

Bu yıl, mortgage sektörünün yaklaşık yüzde 25 seviyesinde büyüyeceğini öngörüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

İkinci Yarıdan İtibaren Artış Olacak

İş Bankası yetkilileri de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre, toplam konut kredisi bakiyesinin Mayıs 2011 sonu itibarıyla 68 milyar 596 milyon liraya ulaştığını, 2010 sonuna göre Mayıs 2011 sonu itibarıyla yaklaşık yüzde 13, 2010 Mayıs sonuna göre yüzde 36 artan konut kredilerinde mevcut gelişmeler doğrultusunda artış hızında yavaşlama olduğunun görüldüğüne değindi.

Zorunlu karşılık oranlarındaki artışın bankaların kredi maliyetlerini artırması nedeniyle konut kredisi faiz oranlarında da artış gerçekleştiğine değinen İş Bankası yetkilileri, yılın ikinci yarısından itibaren konut kredi faizlerinde artış olacağının beklendiğini belirtti.

Ciddi Bir Yavaşlama Görülmedi


Konut sektöründe geçtiğimiz yıl yaşanan canlılığın 2011 yılında da sürdüğünü vurgulayan HSBC yetkilileri ise bankaların maliyet artışlarını faizlerine kademeli olarak yansıtmasına rağmen, henüz konut kredisi talebi ve hacminde ciddi bir yavaşlamanın görülmediğine dikkati çekti.

Türkiye’nin nüfus artışı hızı ve evlilik oranlarının yüksekliği düşünüldüğünde, son yıllarda artan konut üretimine paralel olarak konut edinimi talebindeki artışın devam edeceğini, buna paralel olarak konut üretimi ve bağlı alt sektörlerin büyümelerini sürdüreceğini öngördüklerinin altını çizen HSBC yetkilileri, bankaların maliyetlerdeki artışı konut kredisi faizlerine yansıtmalarının kaçınılmaz olduğunu, kısa vadede yaşanacak bu artışlar sonrasında ise piyasada fiyat istikrarı oluşmasını beklediklerini bildirdi.

Kaynak: Hürriyet