Konut Kredisi Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır?

10/01/2013

Bankaların tüketicilerden aldıkları, içinde konut kredisi dosya masraflarının da yer aldığı kredi kredi komisyon ve masrafları, gerek mahkemeler gerekse hakem heyetlerince hukuksuz bulunarak geri ödeniyor.

Bankaların tüketicilerden aldıkları komisyon ve masraflar, gerek mahkemeler gerekse hakem heyetlerince hukuksuz bulunarak geri ödeniyor.

Bunların içinde konut kredisi kullanırken alınan dosya masrafları da var. Bankaların 2 bin lira ila 4 bin lira arasında aldıkları bu masraflar, 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na göre haksız şart sayılıyor.

Sözleşmelerin tek taraflı ve tüketiciyle müzakere edilmeden hazırlanması, bu masrafların geri ödenmesini gerektiriyor. Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çetin, sözleşmelerde bu masrafların açıkça belirtilmediğini, bu yüzden de tüketicilerin geri alabildiğini söyledi. Çetin, “Bankalar kredi verirken kredi faiz oranlarını ve taksitleri söylüyor ancak, dosya masrafı ve yeniden yapılandırmayı belirtmiyor. Bu yüzden de mahkemeler ve hakem heyetlerinde kararlar büyük çoğunlukla tüketicinin lehine çıkıyor. Tüketici sözleşmenin içine müdahale edemediği için haksız şart oluyor” dedi.

Kredi Yapılandırma (Refinansman) İsteği

Dosya masrafının yeniden yapılandırılan konut kredilerinde ikinci kez istenmesinin de doğru olmadığını kaydeden Çetin, söyle konuştu: “Bu konuda çok sayıda mahkeme kararı ve Yargıtay içtihadı da var. Tüketicilerden ikinci bir dosya masrafı istenmesi doğru değil. Yeniden yapılandırma diye istenen paralar geri alınabilir.”

Nasıl Başvurulacak?

Bankadan paranızı geri almak için; 1.061 TL’ye kadar olan alacaklarda kaymakamlıklardaki tüketici hakem heyetlerine, üzeri için tüketici mahkemelerine gidilmesi gerekiyor. Yazılacak dilekçeye mutlaka ödeme dekontlarının ve kesinti belgelerinin de eklenmesi gerekiyor.

Tüketici Mahkemeleri 1-3 ay Arasında Karara Varıyor

Tüketici Mahkemeleri'nin karara varma süreleri 1-3 ay'ı buluyor. İki tarafa da 15 gün içinde itiraz hakkı doğuyor.

Kaynak: Haberaj