Konut Kredisi Faiz Oranlarındaki Artış Ev Alım Kararını Erteledi

13/09/2013

Konut kredisi faiz oranlarının da yükselmesiyle birlikte ev almak isteyenler bu taleplerini erteleyerek kiralık ev arayışına geçti

Öğrencilerin ev bulma telaşı emlak fiyatlarını uçurdu. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, konut kredisi faiz oranlarının da yükselmesiyle birlikte ev almak isteyenlerin bu taleplerini erteleyerek kiralık ev arayışına geçtiklerini belirtti.

Hakan Erilkun, konut kredi faizlerinin de yükselmesiyle birlikte ev almak isteyenlerin bu taleplerini erteleyerek kiralık ev arayışına geçtiklerini belirterek, özellikle üniversitelerin bulunduğu illerde uygun fiyatlı kiralık dairelerin hızla kiralandığına dikkat çekti. Hakan Erilkun, Kartal, Küçükçekmece, Beşiktaş ve Başakşehir’de kiraların ortalamanın üzerinde seyrettiğini de sözlerine ekledi. Kira artışlarının İstanbul, Ankara ve İzmir’de enflasyon oranının üstünde seyrettiğini belirten Hakan Erilkun şunları söyledi: “Evliliklerin arttığı, üniversite yerleştirmelerinin başladığı bu dönemde Ekim ayına kadar yoğun bir hareketlilik olacak. Bu hareketlilikte inşaat firmalarının gayrimenkul teslimlerinin de yoğunlaşacak olması etkili. Kiralık evlerde düşük metrekare talepleri daha yoğunlukta. Büyükşehirlerde talep yoğun, arz ise sınırlı olduğu için kiralık daire bulmak oldukça zorlaşıyor.” dedi.

Kaynak: Mgdtv