Konut Kredisi Faiz Oranlarındaki Artış Yarışına Bir Banka Daha Katıldı

27/06/2013

Konut kredisi faiz oranlarındaki artış devam ediyor. Haziran ayında 2 kez faiz oranlarını arttıran Denizbank’ın ardından Yapı Kredi bankası da faiz oranlarını arttırdığını açıkladı.

Konut kredisi faiz oranlarındaki artış devam ediyor.  Haziran ayında 2 kez faiz oranlarını arttıran Denizbank’ın ardından Yapı Kredi bankası da faiz oranlarını arttırdığını açıkladı.

FED Başkanı Ben Bernanke'nin geçen hafta, aylık 85 milyar dolarlık tahvil alım programının bu yıl küçültülebileceğini 2014 ortasında ise tamamen sonlandırılabileceğini açıklamasının ardından global bir kriz yaşanma endişesi, borsalarda büyük düşüşe neden olmuştu.

Bernanke’nin bir yandan Merkez Bankası’nın faiz oranını gevşek tutması gerektiğini açıklaması, diğer yandan yatırımcılara bekleme çağrısı yapması, gayrimenkule yatırımı bir süre daha erteleyeceğe benziyor.

KrediPazarı.com’un verdiği bilgilere göre yatırımcıyı karar verme noktasına yaklaştıran faktörlerden biri olan konut kredisi faiz oranları Haziran ayı ortasından itibaren yükselmeye başladı. Denizbank’ın Haziran ayında aldığı iki artış kararının ardından dün Yapı Kredi Bankası’da oranlarını yükselttiğini duyurdu. Banka tarafından yapılan açıklamaya göre faiz oranları 0.02-0.03 puan arttırılarak 3-60 ay aralığında % 0.65’ den % 0.68’e, 61-120 aralığında  ise % 0.69’tan % 0.71’e yükseltildi.

Konut Kredisinde Faiz 1.536 TL Arttı

Faiz oranlarının artmasıyla 120 ay vadeli 100 bin TL konut kredisinin artış öncesi aylık taksiti konut kredisi hesaplama yapıldığında 1.228 TL’den 1.241 TL' ye kadar yükseldi. Taksitlerdeki 13 TL artış toplamda ödenecek faizi ise 1.536 TL kadar yükseltti.

Kaynak: KrediPazarı