Konut Kredisi Faiz Oranlarının Artması Konut Alım Kararlarını Erteliyor

23/06/2011

ING Mortgage Barometre’nin Mayıs 2011 Dönemi Sonuçlarına Göre Konut Kredisi Faiz Oranlarının Artması Konut Alım Kararlarını Erteliyor

bb_02ING Mortgage Barometre’nin Mayıs 2011 Dönemi Sonuçlarına Göre gelecekte Konut Almayı Düşünen ve Şu Anda Konut Alma Konusunda Kararsız Olan Kişilerin Nisan Ayında Yüzde 67′si, Mayıs Ayında ise Yüzde 68′i Konut Kredisi Faiz Oranlarının Artması ile Konut Alım Kararını Ertelediklerini Belirtti

ING Bank’ın İstanbul Bilgi Üniversitesi ve IPSOS işbirliğinde gerçekleştirdiği ING Mortgage Barometre’nin Mayıs 2011 dönemi sonuçları açıklandı.

Araştırma sonuçlarına göre, ING Mortgage Barometre Mayıs 2011 dönemi sonuçları, Nisan ayına göre bir puanlık düşüş göstererek 83′e indi.

Mevcut piyasa koşullarının konut alımına uygun olduğunu düşünenlerin oranı Nisan ayında yüzde 42 iken, Mayıs ayında bu oran yüzde 41 olarak gerçekleşti. Gelecekte konut satın alma eğilimi Mayıs ayında yüzde 53 olarak ölçülürken, bu oran Nisan ayında yüzde 55 düzeyindeydi.

Gelecekte konut almayı düşünen ve şu anda konut alma konusunda kararsız olan kişilerin Nisan ayında yüzde 67′si, Mayıs ayında ise yüzde 68′i faiz oranlarının artması ile konut alım kararını ertelediklerini belirtti.

Konut kredisi faiz oranları artışı ile konut alım kararını erteleyecek kişilerin Nisan ayında yüzde 43′ü, Mayıs ayında ise yüzde 41′i konut alım kararını bir yıla kadar erteledi. Konut alımını iki yıl ve üzeri ertelediklerini söyleyenlerin oranı Nisan ayında yüzde 57, Mayıs ayında ise yüzde 59 olarak gerçekleşti.

Konut Alımında Ana Kaynak % 66 Oranıyla Kredi


Barometre sonuçlarına göre, konut satın alınırken kullanılacak kaynakların başında yüzde 66 oranı ile kredi kullanımı geliyor. Bu oranın Ocak ayında yüzde 57, Şubat ayında da yüzde 59 olduğu göz önüne alındığında, banka kredisine olan talepte artış gözleniyor.

Çalışmaya katılan tüketiciler, Mayıs ayında krediye aylık ödenebilecek ortalama taksit tutarının 1.028 lira olduğunu belirtti. Bu tutarda bir önceki ay olan Nisan ayına göre göreceli olarak çok az bir düşüş gözleniyor. Ortalama olarak 75 aylık vade ile konut kredisi tercih edilirken, alınması düşünülen ev fiyatı ortalama 105 bin lira ayrılıyor.

Tüketiciler konut tercihlerini sıfır daireden yana kullanırken, konut satın almayı planlayanların bir yıl ve daha uzun sürede ev satın almayı planladığı ve en çok içinde oturmak, yaşamak için ev satın almak istedikleri dikkat çekiyor.

ING Mortgage Barometre sonuçlarına göre Türkiye’nin mevcut ekonomik durumuyla ilgili iyimser beklentiler artıyor.

Mevcut ekonomik durumu geçtiğimiz üç aya göre daha iyi bulanların oranı yüzde 40 olarak ölçüldü. Türkiye’nin gelecek üç aydaki ekonomik durumunun, mevcut durumdan daha iyi olacağını düşünenlerin oranı da yüzde 37 oldu.

Kaynak: Milliyet