Konut Kredisi ile Ev Alacaklar Fiyat Artşından Etkilenmemek için Ne Yapmalı

05/01/2013

AA muhabirine açıklama yapan Güleroğlu, konut kredilerinde çok uygun bir döneme girildiğini, faizlerin önemli oranda düştüğünü, ancak konut fiyatlarında henüz beklenen artışın görülmediğini Belirtti.

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, kredi faiz oranlarındaki düşüşün konut almayı cazip hale getirdiğini, fiyat artışına yakalanmak istemeyen alıcıların elini çabuk tutması gerektiğini söyledi.

AA muhabirine açıklama yapan Güleroğlu, konut kredilerinde çok uygun bir döneme girildiğini, faizlerin önemli oranda düştüğünü, ancak konut fiyatlarında henüz beklenen artışın görülmediğini Belirtti.

İkinci el emlak piyasasının 2009 yılından bu yana durgun seyrettiğini anlatan Güleroğlu, yeni yapılan konutlarda ise talebin bugüne kadar canlı olduğunu bildirdi.

Merkez Bankası'nın faiz oranlarındaki indiriminin ardından, kredi faizlerinde de önemli düşüşlerin yaşandığına dikkat çeken Güleroğlu, konut kredilerinde faiz oranların yüzde 0,8'e kadar gerilediğini ifade ederek, ''Kredi faiz oranalrı yılın sonuna doğru düştüğü için 2012'de beklediğimiz oranda canlanma olmadı. 2013'te hem piyasanın daha canlı hem de insanların alım gücünde bir artış olacağını düşünüyorum'' dedi.

Güleroğlu, ev alacak olanlara elini çabuk tutması tavsiyesinde bulunduklarını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Konut kredisi faiz oranlarının tekrar 2006 yılındaki seviyelerine gelmesi, ev almak isteyenleri beklentiye soktu. Yeni faiz oranlarına tüketicilerin büyük ilgi gösterdiğini biliyoruz. Emlak komisyoncularının da işlerinde hareketlilik başladı. Konut kredisi faiz oranlarının düşmesi demek, aslında ev fiyatlarının yükselmesi anlamına geliyor. Ev fiyatlarında yeniden yukarı yönlü bir hareket var. Fiyatlar halen çok artmadı. Talep böyle devam ederse konut fiyatlarında yüzde 15-20 civarında bir artış öngörüyoruz. Talep fazla olursa fiyatlar daha da artar. Alım için en uygun dönemdeyiz.''

Hareketlilik Artacak

Emlak piyasanın 2005-2006 yıllarında yaşadığı canlanmanın 2013 yılı ikinci yarısından sonra yeniden yakalanabileceğine işaret eden Güleroğlu, inşaat şirketlerinin önceki konut projelerinden ellerinde çok fazla stok bulunmadığını, bu nedenle yeni projelere kısa sürede başlanacağını ifade etti.

İzmir'de özellikle Mavişehir-Çiğli bölgesinde inşaat hareketliliğinin gözlendiğini, alım gücünün yükselmesiyle birlikte lüks konuta olan talebin de arttığını vurgulayan Güleroğlu, ''İzmir'de 1 milyon 300 bin liraya daireler var. İyi de alıcı buluyor. Tek sıkıntı arsa fiyatları. İzmir'de arsa fiyatları çok yükseldi. Bir çok yatırımcı bina yapmak yerine arsaya yatırım yaptı'' dedi.

Kaynak: Milliyet