Konut kredisinde ikinci indirim furyası

08/02/2010

Bankalar 2010'da rekabet kılıcını yine konutta çekti

faiz_400_012009'un son çeyreğinde konut kredilerinde faiz indirimi yarışına giren bankalar, 2010'da rekabete konuttan başladı. Son aylarda konut satışlarında yaşanan artışın da etkisiyle geçen hafta üç banka konut kredisi faizlerinde indirime giderek, rekabetin fitilini ateşledi.

Merkez Bankası'nın gecelik faizi yüzde 6.5'e kadar çekmesiyle özelikle 2009 yılının son çeyreğinde konut kredisi fazilerinde indirim yarışına giren bankalar, 2010 yılında da reekabet kılıcını konutta kredilerinde çekti.

‘Kriz bitti, konuta zam gelecek' korkusuyla konut satışlarının, krizin başladığı döneme kıyasala Aralık ayında yüzde 20'lere varan artışlar görülmesi bankaları da harekete geçirdi.

Geçen hafta TEB, Fortis ve Yapı Kredi çeşitli vadelerde faizleri indirerek, faiz silahını çeken son bankalar oldu. Teb ve Fortis 60 ay ve 120 ay da dahil bütün vadelerde faizi indirirken, YapıKredi yüzde 2 komisyon ilaveli konut kresisi segmentinde inridime gitti.

Yine geçen ay Finansbank, ING Bank ve Garanti Bankası konut kredisi faizlerini düşürmüştü. Bankaların rekabete 2010 yılında da konut kredilerinden devam etmesinde, konut kredilerinin bankaların en az batık yaşadığı segment olması ve ticari krediler tarafında yoğun rekabetten dolayı faizlerin inebileceği minum seviyelerde olmasından dolayı, bankalara daha yüksek getiri sağlaması etkili oluyor. Şu anda fonlama maliyetlerinin düşük seviyede olması ve bir süre daha bu seviyelerde kalacağı beklentisi bankaları rekabette cesaretlendiriyor.

Devlerin İndirimi Fitili Ateşler

Konut satışlarında yaşanan artışla önümüzdeki dönemde konut kredisinde de yeni indirimlerin yaşanabileceği belirtilirken, konut kredisi pazarının yüzde 57'sine hakim olan Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Akbank, İş bankası ve YapıKredi'den gelecek olası indirimlerle, bu pazarda yeni bir faiz indirimi yarışı yaşanabileceği belirtiliyor. Bankacılar, hükümetin IMF ile anlaşması halinde, konut kredilerinde yeni indirimlerin kaçınılmaz olduğunu belirtiyor.

Konut kredileri büyüklüğü 2009 yılında krize rağmen, gelen faiz indirimlerinini de etkisiyle yüzde 17 büyüdü. 2009 Ocak ayında 37 milyar lira olan konut kredisi kullanımı, 2010 Ocak itibarıyla 43.2 miyar liraya ulaştı

TEB Şubat Sonuna Kadar Masraf Almıyor

Bankalar, faiz oranlarda yaptıkları indirimlerin yanı sıra pazar paylarını artırmak, dosya masrafları ve komsiyonlarda da adeta sınırları zorluyor. Bazı bankalar masraflarda indirimlere giderken, TEB geçen hafta açıkladığı ve şubat sonuna kadar sürecek kampanyasında konut kredisi kullanacak müşterilerinden dosya masrafı ve komisyon da almayacağını açıklayarak rekabete yeni bir boyut kazandırdı.

Bankadan yapılan açıklamada, 120 ay vadeli 100 bin TL konut kredisi alan bir müşterinin vade sonunda 172 bin 165 TL ödeyeceği ve bunun konut kredisi pazarında herşey dahil en düşük fiyat olduğu bildirildi. Fortisbank ise geçen hafta 60 ay vadede yüzde 0.98 olan faiz oranını yüzde 0.94'e, 120 ay vadede yüzde 1 olan faiz oranını da 0.99'a düşürdüğünü açıklamıştı.

Varlıbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş:
Bankalar faiz indirdikçe biz de düşürüyoruz

Banka kredi faiz oranlarının düşmesiyle, Varyap Meridian için anlaşmalı bankalarla uyguladığımız faiz oranları da güncellendi. Projemizde faizler 0.44'ten başlıyor ve 0.94'e kadar çıkıyor. Bankaların aldığı yüzde 1 komisyon ise Varyap Meridian'de bin TL'ye sabitlendi. Tüm veriler 2010'un gayrimenkul sektörü açısından iyi geçeceği sinyallerini veriyor. Tarihte bu kadar düşük faiz oranı görülmemiştir.

2010'un ilk yarısı, uygun fiyatlarla talebinin daha yoğun olacağı bir dönem olacaktır. İkinci yarıda ise talep ile girdi maliyeti artınca ve faizlerin yukarı çıkma ihtimali düşünüldüğünde gayrimenkul fiyatları yükselir. Ev alacak kişiler, yılın ilk yarısında, çok zaman kaybetmeden mevcut olumlu şartların yarattığı fırsatları değerlendirmeliler.

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya: Peşinat koşulları tüketici için cazip hale geliyor

Konut kredisi faizler çok ciddi seviyelere geriledi; 2005'te sektörün patlama yaptığı dönemlerdeki yüzde 1.06 civarındaki oranların dahi çok altına geldi. Bu durum tüketicilere daha fazla seçenek sunuyor; peşinat oranlarında tüketiciler için daha cazip koşulların oluşmasına imkan tanıyor. Ayrıca markalı konut projelerindeki kampanyalar da böylece çeşitleniyor.

Örneğin, Dumankaya Minimal ve Dumankaya Vizyon projelerinde anlaşmalı bankalardan kredi kullanan müşterilerimiz peşinatlarını proje tesliminde ödeyebiliyorlar. Faizlerin hiç olmadığı kadar uygun seviyelere gelmesi ve mevcut konut projelerindeki kampanyalar göz önüne alındığında yatırımını konuttan yana kullanmak isteyenler için çok elverişli bir ortam oluştu. (GAZETE HABERTÜRK)

Daire Fiyatları Düşüyor

Adana Ticaret Odası Gayrimenkul sektörü meclis üyesi Yasin Işık, 2009'u olumsuz bir bilançoyla kapatan gayrimenkul sektörünün, 2010'a da kötü bir başlangıç yaptığını, halen 3 yıl öncesinin fiyatlarıyla konut sattıklarını bildirdi.

Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gayrimenkulün her dönemde önemli bir yatırım aracı olduğunu ancak, birkaç yıl önce suni bir şekilde arz-talep dengesini bozan konut yapımındaki artışın bugün sahibini bekleyen binlerce konutun müteahhitlerin elinde kalmasına yol açtığını belirtti.

Üç yıl öncesinin fiyatlarıyla daire sattıklarını belirten Işık, ''Satış fiyatları maliyet sınırına hatta bazı bölgelerde maliyetin de altına kadar indi. Birçok meslektaşımız başka büyük şehirlere giderek, burada iş yapmanın yollarını aramaya başladı'' dedi.

Işık, düşen konut fiyatlarına rağmen arsa fiyatlarının suni bir şekilde artış gösterdiğine dikkati çekerek, ''Oysa, müteahhitler olarak arsa fiyatlarındaki bu artışı konutlara yansıtamıyoruz. Sorunun çözümü ise yine belediyelere düşüyor'' diye konuştu.

Yasin Işık, belediyenin daha önce imar verdiği Karaisalı yolu güneyi ve REAL alışveriş merkezinin kuzey bölgelerinin yoğunluğu 1,2 iken 2 katlı dubleks evler olarak değiştirildiğini belirterek, ''Aslında bu bölgelerin 1,2 yoğunluklu arsa konumuna getirilmesi halinde kuzey Adananın kuzey batısında yeni binaların yapılması ile güvenlikli ve sosyal aktivitesi olan siteler, uydu kentler yapılabilir. Yoğunluğu 1,2 olmasını yeşil alanların daha fazla olması yönünde yeterli buluyoruz'' dedi.

İnşaat sektörünün, ekonominin lokomotifi olduğunu, onlarca sektörü peşinden sürüklediğini belirten Işık, ''Mevcut tabloda maliyetinin de altında konut satışının olmasına rağmen 2010'a umutla bakmak istiyoruz'' diye konuştu.

Işık, dövizin sabit, konut kredilerinin düşük olması nedeniyle yoğun bir hareketliliğin beklenmesinin gayrimenkulde talep artışını beraberinde getireceğini düşündüklerini, bu nedenle iyi bir yıl geçeceğini umut ettiklerini bildirdi.

Seyhan Baraj Gölü'nün karşı tarafındaki yapılaşmaya da dikkati çeken Işık, ''Gölün karşı tarafındaki Menekşe ve Bayram Hacılı köylerinin ileriki yıllarda Adananın sakin, havası temiz ve nezih bir bölgesi olacağını düşünüyorum'' dedi.

Konut satın almak isteyenlere önerilerde de bulunan Işık, ''Fiyatların üç yıl öncesine döndüğü şu günler iyi değerlendirilmeli. Konut alınırken, yapım yılları, deprem yönetmeliğine uygun olup, olmadıkları incelenmeli. Gerekirse yapı denetim firmalarından bilgi almalarında da fayda olacaktır'' diye konuştu.

Kaynak: Milliyet