Konut Kredisinde Oranlar Yükseliyor Ama Ev Almaktan Vazgeçmeyin

26/07/2013

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, konut kredisi faiz oranalrında yukarıya doğru bir artış görüldüğünü ancak bu artışın insanları konut edinmekten vazgeçirecek seviyede olmadığını dile getirdi

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, kredi kartlarıyla ilgili düzenlemeler geldiğini belirterek, "Yasalar çıktığı zaman, yönetmelikler çıktığı zaman, bizim de boynumuz kıldan ince, bankacılık sektörü olarak onlara uyuyoruz" dedi.

Karadere, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bankacılık sektörü olarak yapılan düzenlemelerin gereğini yerine getirdiklerini belirtti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da son günlerde bankacılıkla ilgili görüşlerini dile getirdiğini anımsatan Karadere, şöyle konuştu:

"Kredi kartlarıyla ilgili bir takım düzenlemeler geliyor. Bu düzenlemelerin gereği neyse onları yerine getiriyoruz tabii. Başbakanımızın belli görüşleri var bankacılıkla ilgili, dile getiriyor. Yasalar çıktığı zaman, yönetmelikler çıktığı zaman, bizim de boynumuz kıldan ince, bankacılık sektörü olarak onlara uyuyoruz" diye konuştu.

Karadere, Türkiye'nin ekonomisinde şu anda bir problem olmadığını ancak çevre ülkelerdeki gerginliğin ister istemez Türkiye'yi de etkilediğini vurguladı.

Konut Kredileri

Konut kredilerine de değinen Karadere, ev almak için uygun bir zaman olduğuna dikkati çekti. Konut kredisi faizlerinde yukarıya doğru bir artış görüldüğünü ancak bu artışın insanları konut edinmekten vazgeçirecek seviyede olmadığını dile getiren Karadere, şöyle devam etti:

"15 gün önce konut kredisi faiz oranları düşüktü. Şimdi faiz artışıyla beraber birazcık yukarıya doğru gelmeye başladı ama konut kredisi faizleri baktığınız zaman, diğer kısa vadeli kredi faizlerine göre en az yukarıya çıktı. Çünkü orada 10 yıllık geleceği planlıyorsunuz. Bugün için konut almanın zamanı mıdır, zamanıdır ama şöyle bir sinyal de vermek istemiyorum, 'İşinizi gücünüzü bırakın, herkes kendine bir konut alsın', böyle bir şey değil. 'Borç alın, aldığınız borçla ev alın, araba alın' diyecek bir zaman olduğunu düşünmüyorum ama şu andaki faiz seviyesi olarak baktığımız zaman, evet konut kredisi için borçlanabilecek bir zamandır. Bir parça yükselmiştir ama bu yükselme konut edinme için insanları vazgeçirecek bir yükselme değildir."

-

PPK'nın Kararı Doğru

Karadere, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) faiz koridorunun üst bandında yaptığı 75 baz puanlık artışı da değerlendirdi.

Faizleri artırmanın beklenen bir gelişme olduğunu belirten Karadere, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın iki hafta önceki konuşmasında bunun sinyalini zaten verdiğini anımsattı.

Bankacılık çevreleri olarak kararı doğru bulduklarını kaydeden Karadere, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Son zamanlarda kur çok hareketlenmişti. Dolayısıyla faizin yönü her zaman aşağıya olmuyor. Ekonomi dalgalandığı zaman bazen yukarıya doğru da olsa bu önlemleri zamanında almak gerekiyor. Merkez Bankası sabretti, başka müdahalelerle kuru tutmaya çalıştı ama daha sonra faizi yükseltme kararını aldı. Aslında kurun geldiği seviye, faizin seviyesi, bunlar bence hiç korkutucu düzeyde değil. Sonuçta bu konuda rahat olmak lazım. Dolar kurunda uzun süredir hiç artış yoktu, baskı altındaydı. Dolayısıyla geldiği seviyeler itibarıyla 1,90-1,95 seviyelerini normal karşılamak lazım Türkiye"de."

-

Büyüme Rakamları

Ekonomi çevrelerinin Türkiye'nin büyümesine odaklanması gerektiğine dikkati çeken Karadere, bu yıl öngörülen yüzde 4'lük büyümenin gerçekleşmesinin "ulaşılabilir" ancak "tehlikede" olduğunu savundu. Bu yıl için büyümenin yüzde 3'ler seviyesinde kalacak gibi görüldüğünü aktaran Karadere, şöyle devam etti:

"Bana sorarsanız Türkiye'de enflasyon bir puan yukarı olabilir, kur bir basamak yukarıda olabilir, keşke büyüme 4-5'lerde olabilse çünkü Türkiye'nin istihdam sorununu çözme açısından bu önemli, 2023 hedefleri açısından da Türkiye'nin büyümesi çok önemli. Bunların hepsini bir anda yapmak, ekonominin dinamikleri içerisinde her zaman mümkün olmayabiliyor. Yani hem çok düşük enflasyon hedefini tutturacaksınız, hem yüksek büyümeyi tutturacaksınız, hem de kur yükselmeyecek. Çok zor hakikaten. Gönül böyle istiyor ama çok kolay değil gerçekten.

Kredi Faizlerinde Yukarı Yönlü Hareket

PPK'nın kararının kredi faizleri üzerinde yukarıya doğru etkisi olacağını belirten Karadere, bu faiz artışının piyasalar tarafından daha önceden satın alındığını kaydetti.

Mevduat faizlerinde son 15-20 gündür yukarıya doğru bir yükselme olduğunu vurgulayan Karadere, "Bu yükselme bankaların kaynak maliyetini artırdı zaten. Kredilere de yansıdı. Dolayısıyla çok ve direkt bir etkisini beklememek lazım ama faizin yönü bu artırımla beraber bir müddet daha önümüzdeki birkaç ay daha aşağıya doğru değil diyebiliriz. Yani yukarıya daha gider mi, bir şey söylemek için erken" diye konuştu.

Kaynak: Star