Konut Kredisiyle Ev Alımı Kiralık Ev Sayısını Arttırdı

13/07/2011

Kilis’te İnşaat Sektörünün Yaygınlaşması ve Konut Kredisi Kullanımları Ev ve İşyeri Bolluğu Yaşatıyor

ss_01Kilis’te İnşaat Sektörünün Yaygınlaşması ve Konut Kredisi Kullanımları Ev ve İşyeri Bolluğu Yaşatıyor

Kilis’te Toplu Konut İdaresi tarafından yaptırılan bin 200′e yakın evin tamamlanarak sahiplerine dağıtılması ile çeşitli kooperatifler tarafından yaptırılan konutların satılmasından sonra kent merkezinde çok sayıda ev kiraya verilmeyi bekliyor.

Vatandaşlar, Kilis’te geçmişte kiralık ev bulma sıkıntısı yaşandığını belirterek, “Başta TOKİ olmak üzere müteahhit ve kooperatifler tarafından yaptırılan evlerin kullanılmaya başlaması ile birlikte kentte kiralık ev sayısı arttı.

Ev alanların yeni evlerine taşınması, çok sayıda kişinin kredi yöntemi ile bankalardan konut kredisi kullanarak ev alması nedeniyle kiralık ev ile iş yeri bolluğu yaşanıyor. Eskiden semt ve evin konumuna göre 150 ile 700 TL arasında kiralık ev bulmak mümkün ise aynı evler şimdilerde 100 ile 500 TL arasında değişen fiyatlarla kiracı buluyor.

Konut kredisi kullananlar, ev kirası öder gibi konutlarının taksitini ödemesi nedeniyle ev satın alıyor. Bu nedenle kent merkezinde kiralık ev bulmak kolaylaştı. Yeni yapılan evlerin büyük bölümü kaloriferli olduğu için genelde kiralık ev arayanlar veya ev satın alacak kişiler, kaloriferli evleri tercih ediyor. Böylece soba ile ısınan evlere rağbet düştüğü gözleniyor” şeklinde konuştular.

Kaynak: Kanal D