Macaristan'da Bankalar 13 Yıldan Sonra İlk Kez Zarar Etti

24/02/2012

Macaristan'da bankalar, 13 yıldan sonra ilk kez, ek vergi ve döviz üzerinden konut kredisi alanların sabit kurdan banka borçlarını kapatması yüzünden zarar etti

Macaristan'da bankalar 13 yıl sonra ilk kez zarar etti. Ülkede bankalar 2011 yılının son çeyreğinde 145 milyar forint (yaklaşık 500 milyon euro), yılın tamamında ise 93 milyar forint (yaklaşık 330 milyon euro) zarar açıkladı.

Macaristan'da banka sektörü 13 yıl aradan sonra ilk kez zarar etti.

Macaristan Maliye Denetleme Kurumu (PSZAF) tarafından yapılan açıklamada, Macaristan'daki bankaların 2011 yılının son çeyreğinde 145 milyar forint (yaklaşık 500 milyon euro), yılın tamamında ise 93 milyar forint (yaklaşık 330 milyon euro) zarar ettiği belirtildi.

Macaristan'da bankaların 13 yıldan sonra ilk kez zarar ettiği açıklanırken, zarara sebep olarak ise hükümetin bankalara uyguladığı ek verginin ve döviz üzerinden konut kredisi alanların sabit kurdan banka borçlarını kapatması gösterildi.


Macaristan'da hükümet, geçtiğimiz yılsonu bankalardan ev kredisi alanların banka borçlarını sabit kurdan kapatması için kanun çıkarmış, kanun çerçevesinde 165 bin kişi bankalara borçlarını düşük kurdan kapatmıştı. Kanun bankaların büyük oranlarda zarar etmesine neden olmuştu.

Kaynak: Dünya