Merkez Bankası Gecikme Faiz Oranlarını Değiştirmedi

31/12/2012

Merkez Bankası bankalara 'Bankalar, diğer ülkelerde olduğu gibi, kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faiz oranlarına göre daha yüksek belirlemektedir. Bu nedenle, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır' uyarısında bulundu.

Merkez Bankası, bu yılın başından itibaren geçerli olan aylık azami akdi ve gecikme faiz oranlarını değiştirmedi. Söz konusu oranlar 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren üç aylık süre için de geçerli olacak. Bu haliyle 1 Ocak 2013- 31 Mart 2013 tarihleri arasında kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı; Türk Lirası için yüzde 2,34, dolar için yüzde 1,70 ve Euro için yüzde 1,64 oldu. Aylık azami gecikme faiz oranları ise Türk Lirası için yüzde 2,84, dolar için yüzde 2,20 ve Euro için yüzde 2,14 oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, kredi kartları ile ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu oranları azami olarak belirlediğini vurguladı. Ayrıca, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren bankalar tarafından kredi kartı işlemlerinde bu oranlar üzerinde bir faiz oranı uygulaması yapamayacağını da bildirdi. Bankaların bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebileceğini açıklayan para otoritesi, 1 Nisan 2013 tarihinden itibaren gelecek 3 aylık dönem için geçerli olacak azami faiz oranlarını bu tarihten önce duyuracak.

Açıklamada bankalara, “Bankalar, diğer ülkelerde olduğu gibi, kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faiz oranlarına göre daha yüksek belirlemektedir. Bu nedenle, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır.” uyarısında bulunuldu.

Kaynak: Medya 73