Para Piyasası Kurulu Faiz Oranlarını Sabit Tuttu

19/02/2014

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo-Ters Repo Pazarlarında uygulanan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranda değişikliğe gitmedi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo-Ters Repo Pazarlarında uygulanan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranda değişikliğe gitmedi.

Alınan kararla, Marjinal fonlama oranı yüzde 12, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 11,5, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 8, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 10, geç likidite penceresi uygulaması çerçevesinde Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 15'de sabit kaldı.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada enflasyon göstergelerinin bir süre daha yüzde 5 hedefinin üzerinde seyredeceği, 28 Ocak 2014 tarihli ara toplantda enflasyon beklentilerindeki ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için güçlü ve önden yüklemeli bir parasal sıkılaştırmaya gidildiği ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceği belirtildi.

Kredi büyüme hızlarının kademeli yavaşlamasında, sıkı para politikası duruşunun, alınan makroihtiyati önlemlerin ve zayıf seyreden sermaye akımlarının etkisinin olduğunun belirtildiği açıklamada "2014 yılı ilk çeyreğine dair açıklanan veriler özel kesim yurt içi nihai talebinin ivme kaybedebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte yurt dışı talepteki toparlanmanın da etkisiyle net ihracatın büyümeye yaptığı olumlu katkının artması beklenmektedir. Kurul bu gelişmeler sonucunda 2014 yılında cari işlemler açığında belirgin bir iyileşme gözleneceğini tahmin etmektedir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır" ifadelerine yer verildi.

Kaynak: İhlas Haber