Pasaportu Olan Yabancı Konut Alabilecek

15/11/2011

Pasaportu olan her yabancı Türkiye'den konut alabilecek. Arazi satışında ise sınırlama var.

b1_02Mütekabiliyetle ilgili kritik toplantı dün yapıldı. Toplantıya katılan bakanlar taslağa son şeklini verdi. Pasaportu olan her yabancı Türkiye'den konut alabilecek. Arazi satışında ise sınırlama var.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın Eylül ayında müjdesini verdiği, yabancıya konut satışının önündeki engelleri kaldıracak yasa taslağına son şekli verildi. Kasım ayında Meclis'e sunulacak taslağa göre pasaportu olan her yabancı ülke vatandaşı Türkiye'de konut sahibi olabilecek ve tapusunu alabilecek.

Cari açığın ilacı olarak görülen yabancıya konut satışı, mütekabiliyet (karşılıklılık) ilkesi nedeniyle 89 ülke vatandaşına yapılamıyordu. Yasanın Meclis'te onaylanmasıyla tıpkı Batılılar'a olduğu gibi paranın merkezinde oturan Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Körfez ülkeleri vatandaşlarına da gayrimenkul satışı yapılabilecek.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) mütekabiliyet şartının kaldırılması ve 2B arazilerinin satışına ilişkin çalışma masaya yatırıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın Van'da bulunduğu için katılamadığı toplantıya, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun yanı sıra Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı ile Milli Emlak ve Tapu Kadastro genel müdürleri katıldı. EKK'da nihai şekli verilen çalışma Bakanlar Kurulu'na sunulacak.

Sekiz Taksitte Ödenecek

Satış işlemleri başvuru tarihinden itibaren en geç altı ayda tamamlanacak. Satış bedeli peşin ya da taksitle ödenebilecek. Taksitli satışlarda bedelin yüzde 10'u iki ay içinde, kalanı ise dört yılda sekiz taksitte ödenecek. 2B arazilerin satışından sağlanacak gelir, bütçeye aktarılacak. Yeni orman alanlarının kurulmasında kullanılacak.

2B Yasa Taslağı da Hazır

Orman vasfını yitirmiş hazine arazilerinin satışını düzenleyen 2B yasasına ilişkin taslağa da son şekli verilirken, 2B arazileri üzerine kurulu 1 milyon konutun kadastrosu datamamlandı. Taslağa göre tapusu olan hak sahiplerine arazileri bedelsiz verilecek.Tüm arazilerin satışlarının rayiç bedel üzerinden yapılmasına karar verilirken, hak sahipleri arazileri peşin veya taksitle alabilecek. Arazileri belediye ve mücavir alan sınırları içinde olanlar bir ay, bu sınırların dışında olanlar ise üç ay içinde başvuru yaparak satışı isteyebilecek. 174 bin hektarlık arazinin satışının önü açılırken, sadece İstanbul'daki 2B arazilerin satış bedeli 16 milyar lira.

Kaynak: Sabah