Sabit ve Değişken Faizli Krediler Geliyor

15/08/2012

Tüketici Kanun taslağına göre tüketici kredisi verilmesi sigorta şartına bağlanamayacak. Kredilerde faiz oranı sabit ve değişken olmak üzere iki yöntemle belirlenecek

Tüketici Kanun taslağına göre tüketici kredisi verilmesi sigorta şartına bağlanamayacak. Kredilerde faiz oranı sabit ve değişken olmak üzere iki yöntemle belirlenecek

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Tüketici Kanun taslağının ayrıntılarını dün akşam gazetecilerle biraraya geldiği iftarda açıkladı. 54 maddelik Tasarı taslağı tüketicilerden kredi kartı üyelik, hesap işletim, dosya, ipotek fek ücreti gibi isimler altında 31 kalemde alınan bedellerin kaldırılmasını öngörüyor. Bakan Yazıcı, bu ücretlerin bazılarının ayıklanacağını, bankalarla uzlaşma sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Yazıcı, hazırlanan taslak ile yasanın kapsamının tüketiciler lehine genişletildiğine vurgu yaptı.

Taslak kredi sözleşmeleri ile ilgili de önemli değişiklikler içeriyor. Buna göre banka kredi sözleşmesi imzalamadan en az 1 gün önce, sözleşme şartları hakkında tüketiciyi yazılı olarak bilgilendirmek zorunda. Tüketici 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin kredi sözleşmesinden cayabilecek. Kredi verilmesi sigorta yaptırılması şartına bağlanamayacak. Konut kredisi ve taşıt kredisi ve tüketici kredileri için hesap açılması halinde bu hesaptan herhangi bir ücret ya da masraf talep edilemeyecek. Tüketici kredilerinde faiz oranı sabit ve değişken olmak üzere iki yöntemle belirlenecek. İşte 54 maddelik yasa taslağındaki dikkat çeken maddeler.

Cayma Süreleri Uzuyor

Taslak işyeri dışında yapılan sözleşme, mesafeli sözleşme ya da devre tatil sözleşmelerinde cayma hakkı sürelerini de uzatıyor. Devre tatillerdeki 10 günlük cayma hakkı süresi 14 güne, kapıdan satışlar ve mesafeli satışlardaki 7 günlük cayma hakkı süreleri ise 14 güne çıkarılıyor. Taslağa göre tüketici sipariş vermediği bir ürünün kendisine gönderilmesi durumunda bundan sorumlu olmayacak. Malın tesliminden itibaren 6 ay içinde ortaya çıkan ayıplardan üretici sorumlu olacak. Maket üzerinden satışı yapılan ve binlerce kişinin mağdur olmasına neden olan konut kampanyaları sıkı şekilde denetlenecek. Tüketici, ödemelerini banka üzerinden ve tarafların rızasıyla yapacak, dolayısıyla konutun inşasına başlamamış firmalar tüketiciden ödeme alamayacak. Taşınmazlara ilişkin teslim süresi 30 aydan 36 aya çıkarılacak.

Kaynak: PressTürk