Şehit Ailesi ve Yakınına İstihdam ve Faizsiz Konut Kredisi

06/07/2012

Meclis tatile girmeden şehit aileleri ve gazilere istihdam, maaş ve faizsiz konut kredisi müjdesi verdi.

Star Gazetesi'nden Nevin Bilgin'in haberine göre meclis tatile girmeden şehit aileleri ve gazilere istihdam, maaş ve faizsiz konut kredisi müjdesi verdi. 21 saat aralıksız çalışmanın ardından kabul edilen ‘Torba Yasa’da terörden zarar görmüş siviller ve terörle mücadele sırasında mağdur olanlar da unutulmadı.

Şehit Ailesi ve Yakınına İstihdam ve Faizsiz Konut Kredisi

Kanunla, terör olayları nedeniyle hayatını kaybedenlerin ya da malül olanların yakınlarına istihdam sağlanmasıyla ilgili hususlar yeniden düzenlenerek, şehidin kardeşleri ile eşi ve çocukları arasında olabilecek huzursuzluk ve mağduriyetler gideriliyor. Şehidin evli ya da bekar olması durumları ayrıca düzenlenerek, istihdam edilen kişi sayısının artırılması amaçlanıyor. Kamu kurum ve kuruluşlarıyla mahalli idareler; memur kadroları, sözleşmeli personel ve sürekli işçi kadrolarının yüzde 2’sini terör eylemlerinden etkilenen kişilerin istihdamı için ayırmak zorunda olacak.

Kamu işyerlerinde yüzde 2 eski hükümlü işçi çalıştırma yükümlülüğünden, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yaralanmış, fakat maaşa hak kazanamayacak derecede malul olan erbaş ve erler de yararlanacak. 2008 yılının ekim ayından sonra memuriyete başlayan sosyal güvencelilerden, harp malülü olanlar ile Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamındaki olaylar sebebiyle aylık bağlanan er ve erbaşlar ile siviller de faizsiz konut kredisinden yararlanabilecek. Malül olanların kendileri, hayatını kaybedenlerin ve malül olanların eşleri, anne ve babaları ile bakmakla yükümlü oldukları çocukları demiryollarında, denizyolları şehir hatlarında, belediye ile özel toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat edecek.

Kaynak: Star