Sicili Temiz Olana Ucuz Kredi

07/01/2013

Ev almak için konut kredisi başvurusunda bulunan, otomobil almak için galeriye giden tüketicinin kredi sicili sorgulanabilecek.

Risk Merkezi'nin Merkez Bankası'ndan Türkiye Bankalar Birliği'ne devredilmesiyle birlikte yeni bir süreç başladı. Artık bu merkezden tüketicinin kredi ve diğer kurumlara ödemelerine yönelik sicili izlenecek. Sadece bankacılık değil, faktoring, leasingle ilgili bütün müşterilerin bilgisi de takip edilecek. Yeni sistemin tanıtımı 15 Ocak'ta yapılacak.

Kredi Kayıt Bürosu'nda yer alan bilgiler de artık çek sahiplerinin bilgisine açıldı. Çek alınacak kişinin pozitif- negatif sicili internet ve akıllı telefonlar üzerinden o kişinin izni ile görülebilecek. Çekle ödeme yapmak isteyenler, büronun internet sitesine girerek, ticaret yaptığı kişiyi ikna amacıyla beş yıllık çek dökümlerini gösterebilecek. Çek bilgilerini öğrenmek için banka şubelerine gitmeye gerek kalmayacak. Doğalgaz şirketleri, belediyeler, su işletmeleri gibi kuruluşlara yapılan ödemelerde bu merkezde toplanıyor. Ev almak için konut kredisi başvurusunda bulunan, otomobil almak için galeriye giden tüketicinin kredi sicili sorgulanabilecek. Fatura ve borcunu düzenli ödeyenlere iyi koşullarda ödeme planları sunulacak. Sistemde işini düzgün yapanlar da ödüllendirilmiş olacak. Vatandaşın borçlanıp ödediğiyle alakalı ne var ne yoksa o kredi sicilinde yer alacak.

Kaynak: Finans Gündem