TOKİ İndirim Kampanyasında Konut Kredisi Fırsatı

13/05/2013

TOKİ kampanya kapsamında indirimden faydalanmak isteyenler, konut kredisi kullanabiliyor.

Konut kredisi faiz oranları, 2012 yılına göre önemli oranında düştü, TOKİ’nin konut alıcıları için düzenlediği indirim kampanyasına olan ilgiyi katlandı. 9 Mayıs 2013 tarihi itibarıyla 5 bin 729 kişi indirimden yararlanmak amacıyla başvuruda bulundu. Bir önceki yıla oranla başvuru sayısı iki katına yaklaştı.

Kredi Faiz Oranlarının Düşmesi Kampanya Başvuru Sayısını Arttırdı

TOKİ’nin konut ve işyeri alıcıları için düzenlediği 2013’ün ilk indirim kampanyası vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Bankaların kredi faiz oranlarını düşürmesi de indirim kampanyasına başvuru sayısının artmasına neden oldu. 2012’de düzenlenen indirim kampanyasında 12 iş gününde 3 bin 704 başvuru gerçekleşmişti. Aynı dönemde bu yıl düzenlenen indirim kampanyasında ise 5 bin 729 kişi indirimden yararlanmak istedi.

İndirim Kampanyasında 17 Mayıs Son Gün

TOKİ’nin konut ve işyeri alıcılarının yoğun talebi üzerine 2013 yılı için düzenlediği indirim kampanyası 17 Mayıs 2013 tarihinde bitiyor. Bu tarihe kadar başvuru sayısının oldukça artması bekleniyor.

İndirim kampanyasında, hak sahiplerine peşin ve 3 ay vadeli olmak üzere iki ödeme alternatifi sağlanıyor. Buna göre, borç bakiyesini peşin olarak kapatanlar yüzde 20, 3 ay vadeli eşit taksitler halinde kapatanlar ise yüzde 17 indirimden yararlanıyor. Kampanya kapsamında, indirimden faydalanmak isteyenler, konut kredisi de kullanabiliyor.

TOKİ’nin indirim kampanyasından yararlanmak isteyen konut ve işyeri sahipleri, 17 Mayıs 2013 tarihine kadar, satış işlemlerini gerçekleştiren bankalara başvurabilecekler. Bu tarihten sonra yapılacak borç kapatmalarında söz konusu indirim oranından yararlanılması mümkün olmayacak.

İndirimden yararlanmak isteyen alıcıların, başvuru tarihi itibarıyla ödemekle yükümlü oldukları taksitlerini yatırmaları gerekiyor. Bu kapsamda 17 Mayıs 2013 tarihine kadar başvuruda bulunanların Nisan 2013 dönemine ait taksitlerini ödemiş olmaları gerekiyor.

Kampanyadan, satışları 2011 yılı sonuna kadar gerçekleştirilmiş ve geri ödeme taksiti 2011 yılı sonuna kadar başlamış, geri ödemeleri halihazırda devam eden, konut ve işyerleri sahipleri yararlanacak. Vadesi 12 ay ve daha az kalan projeler ile “Arsa Karşılığı Gelir Paylaşımı Projeleri” indirim kampanyasına dahil edilmedi.
TOKİ, hem kaynak ihtiyacını karşılamak hem de borcunu erken kapatıp tapusunu hemen almak isteyen vatandaşların isteklerine yanıt vermek için her yıl erken ödeme indirim kampanyası düzenliyor. İndirim oranları belirlenirken, enflasyon oranları ile bankaların kredi faiz oranları dikkate alınıyor. TOKİ’nin konut ve işyerleri için uygulayacağı 2013 yılı indirim kampanyası hakkında İdarenin www.toki.gov.tr adresinden ayrıntılı bilgi edinilebiliyor.

Kaynak: İhlas Haber