TÜDEF'den Banka Kredi Masraflarına Tepki

27/08/2012

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’nun önünde toplanan TÜDEF üyeleri, bankaların 31 kalem adı altında yaptıkları kredi ve kredi kartı kesintilerinden yılda 17 Milyar TL haksız kazanç sağlandığı öne sürdü.

Bankaların 31 kalem adı altında yaptıkları kredi ve kredi kartı kesintilerinden yılda 17 Milyar TL haksız kazanç sağlandığı öne sürdü. TÜDEF Başkanı Sıtkı Yılmaz şunları söyledi:

“Yıllardır bu haksız kazanca seyirci kalan BDDK’nın, Bakanlığın ve Hükümetin sorumluluğu bulunmaktadır. Tüketici bu haksız mali yük altında ezilmekte ve ciddi sorunlar yaşamaktadır. Bu nedenle kredi işlemlerinde faiz dışında başka bir kesinti yapılmasına kesinlikle karşıyız. Çünkü yapılan kesintilerin bir hizmet karşılığı bulunmamaktadır. Hesap işletim ücreti adı altında tüketicinin vadesiz mevduat hesabı buharlaştırılmaktadır. Halk Yaşam Sigortası için 11 yıl prim ödeyen tüketicinin 153,86 TL’lik maaşından ilk altı aylık 45,71 TL,ikinci altı aylık için 47,62 TL olmak üzere 93,33 TL hesap işletim ücretinin alınması sömürüden başka bir şey değildir. Konut kredileri ve tüketici kredilerinden başta kredi dosya masrafı olmak üzere komisyon ücreti, ekspertiz ücreti, ipotek fek ücreti gibi ek kesintiler yapılmaktadır. Bu kesintilerin hukuka aykırı alındığına ilişkin yargı kararları bulunmaktadır. Bu hizmet karşılığı bulunmayan ve hukuka aykırı olan kesintilere bir an önce son verilmesini istiyoruz”

Kaynak: Hürriyet