Türkiye'de Nitelikli Konut Açığı Var

08/01/2013

Emaar Türkiye Ceosu Ozan Balaban Türkiye'nin nitelikli konut ihtiyacının olduğunu ve bu noktada konut kredisi faiz oranlarının büyük önem taşıdığını ifade etti

Emaar Türkiye CEO'su Ozan Balaban, sektörün 2012'de genel büyümenin altında kalsa da, 2013 yılını çok daha iyi geçireceğini belirtti

Emaar Türkiye CEO'su Ozan Balaban, sektörün 2012'de genel büyümenin altında kalsa da, 2013 yılını çok daha iyi geçireceğini belirtti. Emaar gibi uluslararası yatırımcıların Türkiye'ye milyar dolarlık yeni yatırımlar yapmalarının temelinde Türkiye'nin ekonomisine, sahip olduğu dinamiklere, geleceğine duydukları güvenin yattığını anlatan Balaban, "Biz daha sonraki yıllara olduğu gibi, 2013 yılına ilişkin de olumlu beklentiler içindeyiz. Üstelik Türkiye'de ekonomi gelişiyor, satın alma gücü artıyor. Eğer içinde bulunduğumuz bölgede çok büyük bir sorun yaşanmazsa, zaten Türkiye'nin önü çok açık, son not artışı da bunu gösteriyor" dedi.

Balaban, 2013 yılında kentsel dönüşüm, Mütekabiliyet Yasası, Afet Yasası gibi uygulamaların olumlu etkilerinin de görüleceğini belirterek, "Kriz yıllarını bile başarıyla değerlendirmiş, bugüne kadar ciddi bir deneyim ve birikim kazanmış bir sektör, 2013'te de nitelikli projelerdeki artış ile birlikte büyümesini sürdürecektir" dedi. Balaban, Emar Türkiye olarak Çamlıca'daki yeni projenin lansmanını 2012 yılının sonunda yapmış olmalarının bu sektörün ve Türkiye'nin geleceğine duydukları güvenin göstergesi olduğunu vurguladı.

Faiz Oranları Önem Taşıyor

Türkiye gibi hem ekonominin ve gayrimenkul sektörünün gelişim gösterdiği hem de nitelikli konut açığının bulunduğu bir ülkede bankalara ihtiyacın bulunduğunu anlatan Balaban, "Bu noktada konut kredisi faiz oranları büyük önem taşıyor. Konut kredisi faiz oranları yüzde 1'ledir üzerinden şu anda yüzde 0.80'lere kadar geldi. Ancak daha geniş bir kitlenin, daha nitelikli konutlarda yaşayabilme imkanına kavuşması için kredi faiz oranının yüzde 0.50-0.60 seviyesinde olması lazım. Bu konudaki talebimizi, hiç bıkmadan bankacı arkadaşlara yinelemeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Emaar Square'nin Satışına başladı

Ozan Balaban, Emaar Türkiye olarak, 2013 yılına heyecanlı başlangıç yaptıklarını anlatarak, şunları söyledi:

"Türkiye'deki ilk projemiz olan Büyükçekmece'deki Toskana Vadisi'nde ikinci fazın tamamlanması ve yaşamın başlamasının ardından, bu yılın sonunda Çamlıca'daki yeni projemiz olan Emaar Square'nin yapımına başladık. Yeni yıla, yeni bir projenin lansmanıyla giriş yapmanın bizim için olduğu kadar, Anadolu yakası, İstanbul ve sektör için de önemli bir gelişme olduğunu düşünüyoruz.

Kaynak: F5 Haber