Ziraat Bankası'ndaki Borcunu Yeniden Yapılandırma Yapmak İsteyenlere % 45 İndirim

13/09/2013

Borcunu tek seferde ödeyenlerin; birikmiş faiz borcu kredinin takip hesabına intikal süresine ve teminatın borcu karşılama oranına göre yüzde 45’e varan oranda indirim yapılacak. Konut kredisi takibe düşenlerin, peşinat ödemeleri halinde taksit süresini 72 aya kadar çıkarabilecek.

Ziraat Bankası, kredi kullanan esnaf, sanatkar, çiftçi ve bireysel müşterilerine ‘borç ödeme kolaylığı’ getirdi. Borcunu yeniden yapılandırmak isteyenler başvurmaları halinde, teminat ve borcun durumuna göre yüzde 45’a varan oranda ‘faiz’ indiriminden yararlanacak.

Banka, kullandıkları kurumsal, tarımsal ve bireysel kredilerini vadesinde ödeyemeyerek takibe düşen müşterilerine fırsat sunuyor. 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle ödeyemedikleri krediler nedeniyle takibe düşen müşteriler, 31 Aralık 2013 tarihine kadar Ziraat Bankası şubelerine başvurarak, borçları için yeniden yapılandırma yapabilecekler.

31.12.2011 tarihi itibarıyla kredileri takip hesaplarında kayıtlı toplamda 44 bin 149 kişiden bankanın, 415 milyon 779 bin lira anapara alacağı bulunuyor. Borçluların büyük bölümünü tarımsal kredi kullanıcıları oluşturuyor. 16 bin 497 kişinin, 115.5 milyon liralık tarımsal kredi borcu bulunuyor.

Kredi kartı kullanıcılarının sayısı 12 bin 947’ye; borç miktarı ise 27.7 milyon liraya ulaşıyor. Bireysel kredi kullanıcı sayısı 9 bin 501 olurken, borç miktarı 77 milyon liraya yaklaşıyor. Ticari kredi kullanıcı sayısı 5 bin 204; borç miktarı ise 195.7 milyon lira.

Cezalı Faize Son

Kredileri takip hesaplarına intikal eden müşteriler, yeniden yapılandırmaya başvururlarsa ‘cezalı faiz/temerrüt faizi’ uygulanmayacak. Bunun yerine ana para borcu üzerine indirimli standart faiz uygulanacak.

Borcunu tek seferde ödeyenlerin; birikmiş faiz borcu kredinin takip hesabına intikal süresine ve teminatın borcu karşılama oranına göre yüzde 45’e varan oranda indirim yapılacak.

Bu borcu tek seferde ödeyeme gücü olmayıp, bir miktar nakitle birlikte taksitlendirmek isteyenlere de yine birikmiş faiz borcunda, teminat durumuna göre yüzde 40’a varan oranlarda indirim yapılacak.

5 Yıla Kadar Taksit İmkanı

Borcunun yüzde 25’ini ödeyerek yapılandıranlara, kalan borçları güncel faiz oranı üzerinden 48 aya kadar taksitlendirilebilecek. 
Borcunun yarısını peşin ödeyenlerin ise taksit sayısı 60 aya kadar uzanacak. Yine güncel faiz oranı uygulanacak. Banka, konut kredisi takibe düşenlerin, peşinat ödemeleri halinde taksit süresini 72 aya kadar çıkarabilecek.

Peşinatı Olmayan da Yararlanabilecek

Hiç peşinat vermeksizin borcunu taksitlendirmek isteyen müşteriler de ‘gecikmiş faiz indirimi’ kolaylığından yararlanacak. Borçlar yine teminat durumuna ve kalan vadeye göre faiz indiriminden yararlanırken; borç da 36 aya varan vadede taksitlendirilebilecek. 
Bu uygulamadan borçluların yanı sıra, kefil, garantör, ipotek borçlusu ile borcu ödemek isteyen üçüncü kişiler de yararlanabilecek.

Yasal takip sürecinde vekalet ücreti ödemesine karar verilen borçlular, yapılandırma için başvururlarsa vekalet ücretinde de yüzde 30 oranında indirim yapılacak. Borç nakden ve defaten ödenirse vekalet ücretinde indirim oranı yüzde 50’ye kadar çıkacak.

Kaynak: Hürriyet