14.000 Tüketici Evinden Çıkmadan Konut Kredisi ve Tapu Aldı

01/04/2020

Coronavirus tedbirleri kapsamında, tapu işlemlerinin Web Tapu üzerinden de yapılmaya başlamasıyla 14.110 vatandaş evinden çıkmadan da bankalardan konut kredisi alarak Web Tapu üzerinden ev sahibi oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce yeni tip coronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında, 18 Mart itibarıyla tapu işlemlerinin Web Tapu üzerinden de yapılmaya başlanmasıyla vatandaşlar, evlerinden çıkmadan bugüne kadar 113.000 işlem yaptı. Bu süre içinde 29.748 konut, online olarak satıldı.

Bakanlıktan alınan bilgiye göre, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tapu ve kadastro başvurularının, 18 Mart'tan itibaren koronavirüs tedbirleri kapsamında "Web Tapu" sistemi üzerinden (https://webtapu.tkgm.gov.tr) online olarak yapılması kararını aldı.

Vatandaşları kalabalıklardan uzak tutmak için daha fonksiyonel hale getirilen uygulama ile internet üzerinden alım-satım, tapu kaydı, ipotek gibi işlemlerin tümüne imkan tanındı.

Web Tapu ile işlemlerini çok daha hızlı bir şekilde, beklemeden yapabilen ve işlemlerinin bütün aşamasını takip eden vatandaşlar, son aşamada sadece ıslak imza için tapu müdürlüklerine gitti.

Bu şekilde 18-31 Mart arası tapuda online olarak toplam 113.28 işlem gerçekleştirildi. Türkiye genelinde 29.748 konut satışı da online olarak Web Tapu üzerinden yapıldı.

Konut Satışının Yarısı İstanbul’da

İstanbul'da 18 Mart'tan itibaren ay sonuna kadar 15 bin konut el değiştirirken en çok konut satışı; Esenyurt, Pendik, Ümraniye, Küçük Çekmece ve Kadıköy'de yapıldı.

Online konut satışında 8.674 konut ile Ankara ikinci, 6.000 konut ile İzmir üçüncü sırada yer aldı. İzmir'i 4.496 ile Antalya ve 4.149 satış ile Bursa takip etti.

Online konut satışının en yoğun olduğu diğer iller ise Konya, Mersin, Manisa, Gaziantep, Balıkesir, Kocaeli, Adana, Aydın, Tekirdağ ve Muğla şeklinde sıralandı.

Evden Çıkmadan Konut Kredisi ve Ev Alındı

Ayrıca borcunu ödeyen 19.370 vatandaş da yine evinden, Web Tapu aracılığı ile ipoteğini kaldırdı.

14.110 vatandaş da bankalardan konut kredisi alarak Web Tapu üzerinden ev sahibi olurken, 12.483 vatandaş ise kredi için bankalara evini teminat gösterdi.

Öte yandan 6292 sayılı kanun gereği satış işlemi yapılan 2/B arazileri içinde Web Tapu kullanıldı. 2/B arazilerinin satışına ilişkin Web Tapu'da 1600 işlem yapıldı.

Kaynak: KrediPazari