2018 Yılı Üçüncü Çeyrekte Konut Kredisi Faiz Oranlarında Yaşanan Gelişmeler

17/10/2018

Konut kredisi faiz oranlarında son aylarda yaşanan rekor yükselişi KrediPazari araştırdı.

Konut kredisi faiz oranları rekor düzeye gelmeden önce 10 Mayıs’ta Ziraat Bankası öncülüğünde kamu bankalarının iştiraki ile %0.98’lik konut kredisi faiz indirim kampanyası başlatılmıştı. Bu uygulamaya gayrimenkul sektörünün çatı kuruluşları olan KONUTDER, İNDER ve GYODER de konutlarda peşinat ve indirim yaparak desteklenmişti. Konut satışlarında adeta altın dönem yaşanmıştı.

Kamu bankalarının uyguladığı %0.98 konut kredisi faiz oranı kampanyası Temmuz başı itibari ile son buldu. Temmuz ortasına gelindiğinde faiz indirim kampanyasına son veren Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank %1.38 faiz oranı ile konut kredisi kullandırmaya devam ediyordu. Bankaların Temmuz ayı ortasında konut kredisi faiz oranları ortalaması %1.73 seviyesindeydi. Bu dönemde %0.98’lik konut kredisi faiz indirimini kaçıran vatandaş faiz oranlarını yüksek bularak yeni bir indirim kampanyası bekliyordu. İndirim kampanyası Temmuz ayı boyunca gelmedi ve dolar kurunda yaşanan artışla konut kredisi faiz oranları yükselme trendine girdi.

Ağustos ayının ortasına gelindiğinde, bankalar hemen her hafta konut kredisi faiz oranlarında artış yapmaya başladı. Ağustos ayı ikinci haftası itibari ile en düşük konut kredisi faizine İş Bankası %1.60 ile sahip olurken, bankaların konut kredisi ortalaması %2.24 seviyesine ulaştı. Vatandaş konut kredisi faizlerinin düşmesini beklerken faizler her hafta artış yönünde güncellenerek rekor üstüne rekor kırmaya devam etti.

Konut kredisi faiz oranlarındaki artış devam ederken düşük faiz oranları bekleyen vatandaş için çözüm 28 Ağustos’ta Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yaptığı açıklama ile geldi.

Konut sektörü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Emlak Konut’un öncülüğünde bankasız kefilsiz vatandaşa %0.98 konut kredisi faiz oranı, %10 peşinat ve %10 indirim uygulamaya başladı. Fakat kampanya dahilindeki konutların tamamı markalı lüks konutlardan oluşuyordu. İkinci el uygun fiyatlı konut almak isteyen vatandaş yine beklemede kaldı.

Eylül ayının ortasına kadar konut kredisi faiz oranlarındaki yükseliş seyri korundu. Eylül’ün ortasında bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması %2.52’ye ulaştı. En düşük konut kredisi faiz oranına %1,98 ile Ziraat Bankası sahip olurken, birçok bankanın konut kredisi faiz oranları %3 ve üzeri seviyelere ulaştı.

Ekim ayının ortasına gelindiğinde bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması %2.68’e ulaştı.

Konut sektörünün uyguladığı %0.98 faizli konut kredisi kampanyası bu ay sonu itibari ile son bulacak. Konut kredisi faiz oranlarının rekor seviyelere ulaşmasına neden olan dolar kuru düşmeye başladı. Temmuz’dan beri düşük fiyatlı konut almak için bekleyen vatandaşın yeni umudu, sektörün uyguladığı konut kampanyası sona erdikten sonra yeni bir konut kredisi faiz indirimi gelmesi yönünde.

Kamu bankalarının uyguladığı konut kredisi faiz oranlarının son bulduğu Temmuz ayından bu güne kadar bankaların 120 ay vadede konut kredisi faiz oranları ortalamaları ve en düşük konut kredisi faiz oranlarının aylara göre değişimi şu şekilde gerçekleşti:

 

Ay (Ay Ortası)

*Ortalama Konut              Kredisi Faiz Oranı

* Geri Ödeme          Tutarı (TL)

Temmuz 1.73 237.960
Ağustos 2.24 289.080
Eylül 2.52 318.480
Ekim 2.68 335.640

 

 

* 18 Bankanın 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranları ortalaması ortalaması alınarak hesaplanmıştır.

- Ortalama konut kredisi faiz oranları üzerinden 120 ay vadeli olarak hesaplanmıştır.

Kaynak: KrediPazarı