2019 Ağustos Kira Artışı Ne Kadar?

05/08/2019

Bugün açıklanan enflasyon rakamlarına bağlı olarak Ağustos ayında sözleşme yenileyen kiracıların kiralarına yapılacak en fazla zam oranı belli oldu. Ağustos ayında azami zam oranı %19.91 oldu.

Yeni Ekonomik Program (YEP) kapsamında alınan karar sonrası kira hesaplama işlemi ÜFE yerine TÜFE oranları baz alınıyor. 2019 Ağustos ayı kira hesaplama 12 aylık TÜFE ortalaması temel alınarak hesaplanıyor. Söz konusu değişiklik yaşanmasaydı kira fiyatları ÜFE’ye bağlı olarak %32,34 artabilecekti.

Konut sahibi ile kiracı arasındaki zam oranı karşılıklı anlaşma ile belirlenmekle beraber yasa ile üst sınır zorunluluğu bulunuyor. Borçlar Kanunu kapsamında kira zam oranı üst sınırı olarak 12 aylık TÜFE ortalaması uygulanıyor.

Bu sınır en üst sınır olarak uygulanmakta olup bu sınırı aşmamak kaydı ile ev sahibi ile kiracı daha alt bir rakamda uzlaşarak da kira zammı uygulama hakkına sahip. 2019 Ağustos ayında TÜFE rakamlarına bağlı olarak yapılabilecek en yüksek zam oranı %19,91 olabiliyor.

Ağustos Kira Artışı Hesaplama

Borçlar Kanunu kapsamında kira zam oranı üst sınırı güncel TÜFE rakamlarına bağlı olarak 2019 Nisan ayında 1000 TL kira öderken sözleşme yenileyen vatandaşın kira zammı en fazla 1.199 TL olabiliyor.

Kaynak: KrediPazarı