2019 Mart Ayı Kira Artışı Hesaplama

04/03/2019

Mart ayında açıklanan enflasyon verilerine göre TÜFE oranları baz alınarak yapılabilecek en fazla kira artış oranı %17.93 oldu.

Yeni Ekonomik Program (YEP) kapsamında belirtildiği gibi ÜFE yerine TÜFE oranlarının alınmasına dair Resmi Gazete kararı yayınlanmadı. 2019 Mart ayı kira hesaplama 12 aylık TÜFE ortalaması temel alınacak.

Konut sahibi ile kiracı arasındaki zam oranı karşılıklı anlaşma ile belirlenmekle beraber üst sınır zorunluluğu bulunuyor. Borçlar Kanunu kapsamında kira zam oranı üst sınırı olarak 12 aylık TÜFE ortalaması uygulanıyor.

Bu sınır en üst sınır olarak uygulanmakta olup bu sınırı aşmamak kaydı ile ev sahibi ile kiracı daha alt bir rakamda uzlaşarak da kira zammı uygulama hakkına sahip. 2019 Ocak ayında TÜFE rakamlarına bağlı olarak yapılabilecek en yüksek zam oranı %17,93 olabilir.

Borçlar Kanunu kapsamında kira zam oranı üst sınırı güncel TÜFE rakamlarına bağlı olarak 2019 Şubat ayında 1000 TL kira öderken sözleşme yenileyen vatandaşın kira zammı en fazla 179 TL olabiliyor.

Kaynak: KrediPazarı