2019 Şubat Kira Artışı Hesaplama

04/02/2019

Kira artışlarında ÜFE yerine TÜFE’nin uygulanmaya başlaması ile Şubat ayında kira sözleşmesi yenileyecek vatandaşlar için en yüksek zam oranı %17,16 olacak.

Yeni Ekonomik Program (YEP) kapsamında belirtildiği gibi ÜFE yerine TÜFE oranlarının alınmasına dair Resmi Gazete kararı yayınlanmadı. Şubat ayı kira hesaplama 12 aylık TÜFE ortalaması temel alınacak.

Ev sahibi ile kiracı arasındaki zam oranı karşılıklı anlaşma ile belirlenmekle beraber üst sınır zorunluluğu bulunmaktadır. Borçlar Kanunu kapsamında kira zam oranı üst sınırı olarak 12 aylık TÜFE ortalaması uygulanmaktadır.

Bu sınır en üst sınır olarak uygulanmakta olup bu sınırı aşmamak kaydı ile ev sahibi ile kiracı daha alt bir rakamda uzlaşarak da kira zammı uygulama hakkına sahiptir. 2019 Ocak ayında TÜFE rakamlarına bağlı olarak yapılabilecek en yüksek zam oranı %17,16 olabilir.

Borçlar Kanunu kapsamında kira zam oranı üst sınırı güncel TÜFE rakamlarına bağlı olarak 2019 Şubat ayında bin TL kira öderken sözleşme yenileyen vatandaşın kira zammı en fazla 171 TL olabilir.

Kaynak: KrediPazarı