2019’da Konut Tapu Harçları Ne Kadar Oldu?

02/01/2019

2019’da konut için ödenen tapu harçlarına zam geldi mi? Tapu harcına uygulanan indiriminin uzatılması ile 2019’da güncel tapu harcı hesaplama nasıl yapılıyor?

Gayrimenkul alım satım işi olanlar tapuda yapılan devir işlemi için tapu harcı ödemekle mükellef oluyor. Tapu harçlarını alıcı ve satıcılar ayrı ayrı ödüyor. Bu bedel ödenmeden devir işlemi de gerçekleşmiyor.

Tapu harcı, işlemlerin nevi ve mahiyetine göre, değer esası üzerinden nispi veya maktu olarak alınıyor. Gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanıyor. “Emlâk vergisi değeri” ifadesi; 1319 sayılı Emlâk Vergisi Kanunu’nun 29’uncu maddesine göre belirlenen vergi değeri oluyor.

Buna göre gayrimenkullerin devir ve iktisaplarında ödenecek olan tapu harcının, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, gayrimenkulü devir alanın devredene ödeyeceği gerçek bedel üzerinden beyan edilmesi gerekiyor. Bu bedel en düşük olarak, devredilen gayrimenkulün emlak vergisi değeri olabiliyor ancak; gerçek devir bedelinin emlak vergisi değerinden fazla olması halinde ise, tapu harcının bu gerçek devir bedeli üzerinden hesaplanarak ödenmesi gerekiyor.

Tapu harcı oranları her sene Harçlar Kanunu Genel Tebliği kapsamında yeniden açıklanıyor. 2019'da uygulanacak tapu harcı oranları Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

2019’da Tapu Harcı Ne Kadar?

Tebliğ kapsamında bu sene de gayrimenkullerin devir işlemi için binde 20 oranında harç tahsil edileceği bilgisi yer aldı. Ancak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni yıla girerken konut ve işyerleri için geçtiğimiz sene uygulanan tapu harcı indiriminin 3 ay daha uzatılacağı müjdesini verdi.

Buna göre, Mart ayı sonuna kadar ev alanlar binde 20 değil, binde 15 oranında harç ödeyerek tapularını alabilecek. Tekrar bir uzatmanın yapılmaması durumunda 1 Nisan itibari ile konut devir işlemlerinde binde 20 oranında tapu harcı tahsillerine başlanacak.

Tapu Harcı Hesaplama

300 bin TL değerindeki bir evin alınması durumunda Mart ayı sonuna kadar ve 1 Nisan itibariyle ödenmesi gereken harçlar şu şekilde olacak;

Evin değeri: 300 bin TL

Tapu harcı oranı: Binde 15 (Mart sonuna kadar)

Tapu harcı bedeli: 4 bin 500 TL

Toplam ödenecek harç: 9 bin TL

Evin değeri: 300 bin TL

Tapu harcı oranı: Binde 20 (1 Nisan itibariyle)

Tapu harcı bedeli: 6 bin TL

Toplam ödenecek harç: 12 bin TL

Elde edilen kar: 300 bin TL değerindeki bir ev için alıcı 2 bin 500 TL, satıcı 2 bin 500 TL olmak üzere 5 bin TL oluyor.

Kaynak: Emlak Kulisi