2020 Mart Sonunda Konut Kredisi Faizleri Ne Oldu?

30/03/2020

Coronaviruse karşı alınan ekonomik tedbirler sonrası Mart sonunda konut kredisi faizleri ne kadar oldu? En uygun konut kredisi hangi bankada?

Türkiye’de ilk vakanın 10 Martta görülmesi ile başlayan coronavirus salgını kısa sürede vaka sayısındaki artışla hılandı. Salgına karşı hızla sağlık, sosyal düzen ve ekonomi alanında pek çok tedbir arka arkaya geldi.

Bu tedbirler kapsamında son iki haftada kredi kullanmak isteyen bireysel ve tüzel müşterilere yönelik birçok destek açıklandı. Desteklerden en büyüğü %80’e kadar kullanılabilen konut kredisi tutarının %90'a çıkarılması oldu. Böylelikle konut değerinin sadece %10’u kadar peşinat verilerek %90’ına kadar kredi kullanılmasının yolu açıldı.

Bu dönemde salgının ekonomik etkilerini azaltmak için daha önceden konut kredisi kullanmış ve taksitlerini ödemekte güçlük çeken tüketiciler için bankalar üç ile altı ay arasında konut kredisi erteleme imkanı sundu.

Ayrıca Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) tavsiye kararları ile bankaların kredi kullandırım koşullarının gevşetilmesi ve kredi kullanmak isteyen tüketiciye finansman sağlanmasında kolaylıklar sağlandı.

Destek ve teşviklerden sonra bankalarda küresel ekonomide risklerin artmasına ve kurda yükseliş yönlü hareketliliğin sürmesine rağmen kredi faizlerini artırması.

Konut kredisinde en uygun faiz oranları 15 yıl vadeye kadar sıfır konut için aylık %0.79, ikinci konut için de %0.94 olmaya devam ediyor.

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre 30 Mart ile başlayan haftada konut için en düşük kredi faiz oranları şu şekilde;

Kamu Bankaları

Kamu bankaları ilk kez satışa sunulan konutlar için ortak kredi kampanyası sunuyor. Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Katılım Bankası sıfır konut için aylık %0.79 faiz oranı ile 15 yıl vadeye kadar kredi kullandırıyor.

Kamu bankalarının geçtiğimiz hafta ikinci el konutlar içinde kredi faiz indirim uygulayarak oranlarını 15 yıl vadeye kadar %0.94’e indirdi.

Türkiye Finans Bankası

Türkiye Finans Katılım Bankası 10 yıl vadeye dek kampanyalı konut finansmanı için 60 ay vadeye kadar %0.91’ ye 120 ay vadeye kadar ise %0.95’e oranı ile konut finansmanı kullandırıyor.

İş Bankası

İş Bankası %1.75 tabela faiz oranı sunsada kampanyalı ürünleri için %0.95 faizle konut kredisi sağlıyor.

Akbank

Akbank 10 yıl vadeye kadar aylık %0.97 faiz oranı ile kredi sunuyor.

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankası 10 yıla dek tüm vadelerde %0.99 faiz oranı ile kredi kullandırıyor.

Kuveyt Türk Bankası

Kuveyt Türk Bankası konut finansmanı ürünü için 10 yıl vadeye kadar %0.99 kar payı oranı ile finansman sunuyor.

Kaynak: KrediPazari