5 Haftanın Zirvesindeki Dolar Kurunu Gelişmeler Belirleyecek

09/10/2019

Türkiye'nin Suriye'de gerçekleştireceği operasyonun bölgede jeopolitik endişeleri tetiklemesi ve bu sürecin Türkiye ABD ilişkilerine olası etkilerine yönelik endişelerle dolar/TL 5 haftanın zirvesindeki seyrini sürdürüyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'yi ekonomisini yok etmekle tehdit etmesinin ardından dün 5.84'e yükselen dolar/TL, öğleden sonra Trump'ın iki ülke ilişkilerini savunan açıklamaları ile geriledi ancak düşüş kalıcı olmadı.

Jeopolitik gelişmelere oldukça duyarlı olan dolar/TL'de haber akışına bağlı olarak dalgalanmaların sürmesi bekleniyor.

Trump, Suriye'ye operasyon yapma konusunda yeşil ışık yakmış olsa da, planlanan saldırının çok abartılması durumunda Türkiye'yi ekonomisini yok etmekle tehdit etmesinin üzerinden daha 24 saat geçmeden attığı bir tweet ile Türkiye'nin büyük bir ticaret ortağı olduğunu söyledi.

Ancak sonrasında yine attığı tweet ile Türkiye'nin zaruri olmayan bir çatışmaya girmesinin ekonomisi ve son derece kırılgan para birimi üzerinde yıkıcı etki yaratacağını söyledi. Trump ayrıca Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 13 Kasım'da ABD'ye gideceğini belirtti.

Piyasalarda ise küresel ekonomik büyümeyi yavaşlatan ABD ve Çin arasındaki ticaret ve dış politika anlaşmazlığının kısa sürede çözüleceğine işaret eden herhangi bir ipucu olmamasının getirdiği endişeler hakim durumda. Dolar dünkü değer artışının ardından ABD-Çin ticaret görüşmelerinden kısa sürede sonuç alınacağı beklentisinin azalmasıyla birlikte geriledikten sonra bu sabah yatay seyretti.

Değer Kaybı Görüşmelerle Başladı

ABD ve Türkiye liderlerinin hafta sonundaki telefon görüşmesi öncesi 5.70'in hemen altında işlem gören dolar/TL Trump'ın Türkiye'yi tehdidi ardından dün sabah 5.84 ile 30 Ağustos'tan beri en yüksek seviyeyi gördü.

Dolar/TL, Trump'ın Türkiye'ye yönelik olumlu algılanan açıklamaları ardından ise 5.78'ye kadar geriledi. Ancak sonrasında Trump'ın devam eden eleştirel tweetleri piyasada dalgalanmaya neden oldu ve kur gün günü 5.82 civarında tamamladı.

Dolar/TL bu sabah ise küresel piyasalarda artan satış baskısının da etkisiyle saat 10.30’da 5.84 seviyesinde bulunuyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "ABD Türkiye ilişkilerine yönelik artan endişeler ve askeri hareketlilik TL'yi baskı altında bırakıyor. İki liderin yüzyüze görüşmesi yaklaşık 5 hafta sonra. Piyasa birbiri ile çelişen Trump açıklamalarının ne anlama geldiğini tam olarak fiyatlandırabilmiş de değil. Tüm bunlar TL'deki her iki yönlü sert hareketlerin sürebileceğini gösteriyor" dedi ve ekledi:

"Öte yandan ay sonundaki TCMB'den faiz indirim beklentileri de TL'deki değer kaybı ile birlikte zayıflamış durumda. Bugün iç veri gündemi zayıf, piyasalar Suriye'deki gelişmelere ve siyasilerin söylemlerine odaklı seyre devam edebilir."

Bankacılar dün dolar/TL 5.85'e yaklaştığında bireysel ya da kurumsal müşterilerin kar amaçlı döviz satışlarının görüldüğünü, bu hareketin kurun yüksek seviyeden sınırlı aşağı hareketini desteklediğini belirtiyorlar. Bankacılar dün kar amaçlı döviz satışlarının birkaç yüz milyon doları bulduğunu belirttiler.

Kaynak: Reuters