ABD Ekonomisi İlk Çeyrekte Yüzde 4.8 Daraldı

29/04/2020

ABD’den 2020 yılı ilk çeyrek GSYİH rakamları açıklandı. Dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan ABD, yılın ilk çeyreğinde %4,8 daraldı.

2009’daki daralmanın ardından en son 2014’ün ilk çeyreğinde %2,1 daralma gösteren ABD ekonomisi 2019’da ise %2 büyüme gösterdi. 2020’nin ilk çeyreğinde koronavirüs salgını nedeniyle %4,8 daralma gösteren ekonomide yılın 2. yarısına da daralmanın devam etmesi bekleniyor. Salgının etkisini kaybetmesi durumunda 3. çeyrek itibariyle toparlanma beklenen ABD ekonomisinin bu yıl birçok ülke ekonomisinde olduğu gibi beklenti altında kalınmasına ise kesin gözüyle bakılıyor.

Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan coronavirus salgınında en çok vaka artışı ve can kaybının yaşandığı ülke olan ABD’de ekonomik faaliyetler Mart ayı ortasında durma noktasına geldi. ABD Başkanı Trump, geçen hafta virüs etkisinin az olduğu eyaletlerde ekonominin yeniden açılacağını ve yetkinin de valilerde olacağını açıklamıştı. Virüsün merkez üssü olan New York’ta Vali, 15 Mayıs’tan itibaren şehir merkezi dışındaki imalat ve inşaat alanlarının açılacağını açıkladı. DSÖ ise, koronavirüs etkisinin henüz azalmadığına dikkat çekti.

Virüsün ABD’de etkisini Mart ayında artırmaya başlaması ve ye 40 günden fazla süredir ekonomik aktivitenin durması ile göstergelerde de sert düşüşler yaşandı. PMI başta olmak üzere geçen hafta açıklanan verilerin ardından bu hafta açıklanan tüketici güveni de sert düşüş yaşadı. Son 1,5 ayda 27 milyon kişinin işsiz kaldığı ekonomide merkez bankası ve hükümetin teşviklerine karşın yavaşlama derin oluyor. Mart ayında 2 defa faiz indirimi yapan ve sınırsız varlık alımına giden Fed, bugün hem son süreci hem de yeni planlarını değerlendirecek.

Büyüme verisi öncesinde 99,80 seviyesinde fiyatlanan ABD Dolar Endeksi, ilk tepki olarak 99,70’e sınırlı düşüş yaşarken USD/TRY 6,9850’den 6,9768’e gerildi.

Kaynak: İnvesting