ABD Konut Sektörü Daralıyor

25/10/2018

Ülkede sıfır konut satışları, Eylül’de önceki aya kıyasla %5,5 azalarak 553 bin oldu. Aralık 2016’dan bu yana en düşük seviyesine gerileyen verinin %0,6 azalması bekleniyordu.

ABD’de eylül ayı sıfır konut satışları, %5,5 azalışla yaklaşık iki yılın en kötü performansını gösterdi ve konut sektöründe yaşanan daralmanın sürdüğüne işaret etti.

ABD Ticaret Bakanlığı raporuna göre, ülkede sıfır konut satışları, Eylül’de önceki aya kıyasla %5,5 azalarak 553 bin oldu. Aralık 2016’dan bu yana en düşük seviyesine gerileyen verinin %0,6 azalması bekleniyordu.

Yeni konut satışlarının üst üste dördüncü düşüşü olarak kayıtlara geçen eylül verisi, Amerikan konut sektörünün artan konut kredisi faiz oranları nedeniyle zor günler yaşadığının bir başka göstergesi oldu.

Raporda, ayrıca ABD'de yeni konut satışlarına ilişkin medyan fiyatın haziranda önceki yılın aynı dönemine kıyasla %3,5 azalarak 320 bin dolara gerilediğini ortaya koydu.

Analistler, yeni konut satışlarının düşen fiyatlara rağmen sert gerilemesini, sektördeki daralmanın süreceği şeklinde değerlendirdi.

Kaynak: Dünya