ABD Yaptırımları Sonrası Dolar Düşüyor

15/10/2019

ABD'nin yaptırım kararının ardından dolar kuru anlamlı bir tepki göstermedi ve 5.86’ya kadar gerileyişini sürdürdü. Bu sabahki ilk işlemlerde ise dolar kuru düşüşe geçti. Düne göre yaklaşık %1 civarında geriledi.

Piyasalar dün gece açıklanan ABD'nin Türkiye için yaptırım kararları sonrası herhangi bir tepki vermedi hatta Türk Lirası, dolar ve euro karşısında %1 civarında değer kazandı.

Dolar/TL kurunun yaptırımlara tepki göstermemesini değerlendiren uzmanlar, piyasaların yaptırım senaryosunu son 2 haftalık periyotta fiyatlamış olmasına bağlıyor. Yaptırımları bekleyen piyasalar, bu güçlü beklentinin gerçekleşmesiyle bir nebze de olsa nefes aldı. Hatta yaptırımlar konusunda daha kötü senaryoları fiyatlamış olan piyasalarda, ABD'nin yaptırım kararların Türkiye ekonomisine büyük zarar verecek nitelikte olmadığı yönünde görüş birliği var.

Tüm bu gerekçelerle birlikte Dolar/TL kurunda bu sabah saatlerinde anlamlı bir düşüş gözleniyor. Kur saat 09:45 itibarıyla 5,8660 liradan işlem görüyor. Euro/TL ise düne göre %0,89 kayıpla 6,4790 seviyelerinde.

ABD Yaptırımları Neler?

ABD Maliye Bakanlığı, ABD yönetiminin Türkiye'den üç bakana ve iki bakanlığa Suriye'deki askeri operasyondan dolayı yaptırım getirdiğini açıkladı.

ABD Başkanı Trump, "Çelik gümrük vergileri yeniden Mayıs ayından önceki düzeye %50'ye çıkarılacak. Türkiye ile Ticaret Bakanlığı öncülüğünde yürütülen 100 milyar dolarlık ticaret anlaşması müzakereleri derhal sonlandırılacak" dedi.

Kaynak: Dünya