ABD'de Konut Almak İsteyene Özel Fon

27/02/2011

Fırsatlar ülkesi ABD, krizden çok ciddi yara aldı. Ülke çapında gayrimenkul fiyatları ortalama yüzde 50 geriledi

aa44Fırsatlar ülkesi ABD, krizden çok ciddi yara aldı. Ülke çapında gayrimenkul fiyatları ortalama yüzde 50 geriledi; Florida’nın da aralarında bulunduğu kimi bölgelerde bu düşüş yüzde 80’i buldu. İşte bu durum, ucuz fiyattan alım yapmak isteyen yatırımcıyı da harekete geçirdi.

1992’den beri Los Angelas’ta Sanlı Pastore&Hill adlı finansal danışmanlık, değerleme ve yatırım analizi şirketinin başkanlığını yapan Türk Ekonomi Uzmanı Nevin Sanlı, kurduğu bu şirketle toplam hacmi 30 milyar doları aşan işlem yaptıktan sonra, gayrimenkul yatırım fonu kurmaya karar verdi.

Brüksel’de Fransız lisesini bitirdikten sonra üniversite eğitimi için ABD’ye giden ve Kaliforniya Üniversitesi’nde ekonomi eğitimi alan Sanlı, 2010’da Astrum Investment Management’i kurdu. ABD’de gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen bireysel yatırımcıları hedefleyen Sanlı, Astrum adlı bir fon kurmaya hazırlanıyor. Öncelikli odak noktası da Türk yatırımcılar. İstanbul’a yaptığı ziyaret sırasında görüştüğümüz Sanlı, “ABD’deki emlak fırsatından faydalanmak isteyen yabancı yatırımcılar için bir fon yarattık. Toplam hacim 110 milyon dolar civarında olacak ve 10 civarında bina satın alacağız” dedi.

Türkiye’de piyasa fazla alevli  birkaç yıl sonra aynı şeyi yapabilirim

Fona katılmak için en az 1 milyon dolar gerektiğini ifade eden ve nisanda road show’a (tanıtım turu) başlayacaklarını belirten Nevin Sanlı, “Brüksel ve İstanbul’a gideceğiz. Türk yatırımcıyı ve bazı Avrupa ülkelerini hedefliyoruz. Şimdiden ciddi talepler aldık” dedi.

Sanlı, gayrimenkul alımlarına yılın ikinci yarısında başlayacaklarını ifade ederek, şöyle konuştu: “ABD’de doktor binaları var. Bu binalardaki daireleri doktorlar muayenehane yapar; alt kısımlar da eczane, MR merkezi olur. Portföye bunlar ve hafif endsütri binaları ile apartman daireleri olacak. Ancak apartmanlar en az yüzde 60 dolulukta ve binalar yeni olmalı. Eskilerle ilgilenmiyoruz. Alımları 2 yıl içinde tamamlayacağız.” Türkiye gayrimenkul piyasası için “Çok alevlenmiş. Gurur duyuyorum ama anlamıyorum. Fiyatlar yüksek” diyen Sanlı, “Metrekaresi 10 bin dolar olan konut bir kez satılır ama ikinci defa kim alacak ve nasıl kiralanacak bilmiyorum. Kirafiyat oranı çok yüksek. Birkaç yıl sonra da ABD’liler için Türkiye fonu kurup aynı şeyi yapabilirim” yorumunu yaptı.

Kaynak: Haber Türk