ABD'de Konut Fiyat Endeksleri Beklentinin Altında Kaldı

28/11/2018

S&P CoreLogic CaseShiller 20 Kentte Konut Fiyat Endeksi verilerini yayınladı. ABD’de 2018 Eylül ayında Konut Fiyat Endeksleri beklentinin altında kalarak %5.15 arttı.

S&P CoreLogic CaseShiller 20 Kentte Konut Fiyat Endeksi Eylül'de yıllık % 5.15 arttı, bu yaklaşık 2 yıldaki en düşük artış olarak kayda geçti. Önceki ay endeks %5.5 artmıştı.

Eylül ayı konut fiyat artış beklenti % 5.20'ydi. Eylül’de aylık bazda artış ise %0.33 oldu. Fiyat endeksi Eylül ayında beklentinin altında kalarak yıllık %5.5 arttı.

Ulusal konut fiyat endeksi ise aylık bazda % 0.38 arttı, önceki ayın artışı %0.56'ydı. 20 kentte en yüksek yıllık artış Las Vegas, San Francisco, Seattle'da gerçekleşti.

Geçtiğimiz ay ABD’de konut kredisi faiz oranları son 10 yılın en yüksek seviyesindeydi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan S&P Dow Jones Indices Yöneticisi David Blitzer "Konut fiyatları ve satışları sektörde yavaşlamaya işaret ediyor. Konut sektörünün zayıflamasındaki etkenlerden biri de konut kredisi faizlerindeki son artış" ifadesini kullandı.

Kaynak: Bloomberght