Anketlerde Tüketici Güveni Mart Ayında Yükseldi

02/04/2019

Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi Mart'ta %12,49 artarak 76,32 değerini aldı. Ocak ayında gerileyen endeksin Şubat ve Mart ayında tekrar yükselişe geçti.

Endeksin detaylarına bakıldığında, tüketicinin hem mevcut durum algısında hem de geleceğe ilişkin beklentilerinde iyileşme olduğunu görülüyor. Öncü göstergelerden kredi hacmindeki artış Şubat ayı ortalarından itibaren ekonomik aktivitede yukarı hareketlenmeye işaret ediyor. Bu gelişmelerin tüketici beklentilerine bir miktar olumlu yansıdığını düşünüyoruz.

Diğer taraftan, Ocak ayının yüksek gıda enflasyonundan sonra Şubat ayı ile başlayan kısmi gerileme sinyalleri kişisel durum algısını ve tüketim eğilimini bir miktar iyileştirmiş görünüyor. Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Endeksi’nin bir önceki aya göre %9,79 artışla 80,20 değerini aldığını görülüyor.

Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ve taşıt yada konut kredisi kullanma eğilimini ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Endeksi ise %15,47 artışla 69,48 değerini alıyor. Geçtiğimiz Kasım ayı sonrası vergi indirimleri ve teşviklerle 20’li seviyelerden 60’lı seviyelere yaklaşan Tüketim Eğilim Endeksinin Mart ayında daha yukarı hareketlendiği görülüyor.

Endeks anketi 26 Mart tarihi itibarıyla sonuçlandığı için Mart ayının son haftası finansal piyasalarda yaşanan dalgalanmayı yansıtmıyor. Veriler önümüzdeki dönemde iç talepte hareketlenme olabileceğine işaret ediyor.

Kaynak: KrediPazarı