Bankalar Nasıl Konut Kredisi Kullandırır?

06/08/2018

Konut almak isteyip yeterli birikimi olmayan hemen herkes konut kredisi kullanarak hem kendi evini almak hemde yatırım sahibi olmak ister. Peki, konut kredisi hangi şartlarda verilir? Bankalar nasıl konut kredisi kullandırıyor?

Bankalar Hangi Şartlarda Konut Kredisi Verir?

Bankaların başvuruda ilk önce baktığı başvuru sahibinin kredi notudur. Kredi notunuz tüm finansal geçmişinizin yani tüm bankalardan çektiğiniz kredi ödemeleri, KMH hesaplarınız, Kredi Kart ödemelerinizi zamanında ya da zamansız, tam ödeme veya eksik ödeme gibi ne şekilde gerçekleştirdiğinizi gösteren bir puanlama sistemidir. Kredi notunuz 1.500 puanın altında ise bankalar emlak kredi başvurunuzu onaylamaz.

Kredi notunuz 1.500 puanın üzerinde ise başvuru için banka sizden bazı evraklar talep eder. Bunlar;

*Kredi Başvuru Formu

*Nüfus Cüzdanı

*Gelir Belgesi ( maaş bodrosu veya işyerinizden aldığınız maaş yazısı)

*Eğer sabit bir yerde çalışmıyorsanız, serbest meslek sahipleri için vergi levhası ve bağlı oldukları kurumlardan üye, faaliyet belgesi,

*Tüzel kişi olarak başvuru yapacaksanız, ortağı ya da sahibi olduğunuz şirketin ana sözleşmesinin yayınladığı ticaret sicil gazetesinin fotokopisi,

*Kredi çekmek istediğiniz evin tapu fotokopisi,

*Ekstra olarak kredi çekeceğiniz bankanın talep edeceği diğer belgeler.

Ne Kadar Konut Kredisi Alabilirim?

Tüm belgeleri hazırlayıp bankaya sunduktan sonra, banka kredi talep edilen eve istinaden ekspertiz yönlendirecektir. Ekspertiz evin yüzölçümü, yapım yılı, konumu, inşaat maliyeti, fiziki durumu gibi özellikleri göz önünde bulundurup evin gerçek değerini belirler. Değerlendirme sonucunu rapor olarak düzenler ve bankaya sunar. Banka ekspertiz raporunda biçilen değerin %75 i oranında konut kredisi onaylar. Örneğin; 350.000 TL ye anlaştığınız ev için bankadan 300.000 TL kredi talep ettiniz. Ancak ekspertiz raporunda eve 300.000 TL değer biçmiş ise bankanızın size vereceği konut kredisi %75 i yani 225.000 TL’dir. Geri kalan 75.000 TL’lik kısmı nasıl tamamlarım sorusuna cevap ise sunulan alternatif ihtiyaç kredileridir.

Kaynak: finanspara