Bankaların Ardından Bir Destek de Konut Firmalardan Geldi

08/08/2019

Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını %0.99'a çekmesinden sonra bir hamle de konut firmalarından geldi. Nakitte %15'e varan indirim sunan firmalar ayrıca peşinat ödemelerini 1 yıla kadar erteliyor.

Konut kredi faizlerinde yapılan indirimin ardından inşaat firmaları da kampanyalar düzenlemeye başladı. Sur Yapı, hem ev almak isteyenler hem de gayrimenkul yatırımcıları için yeni bir kampanya düzenledi.

Konut Kredisi Faizleri %0.69’ Düşüyor

Kampanya dahilinde faizler kamu bankalarının açıkladığı orandan daha da aşağıya, %0.69'a çekiliyor. Kampanya kapsamında şirket peşinatı 1 yıl öteliyor ve vade farksız 5 yıla bölüyor. Tamamı peşin ödemelerde ise %15 indirim uygulanıyor. Konut kredilerinin düşürülmesinin sektör için önemli bir adım olduğunu dile getiren Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, "0.99'luk konut faiz indirimi, hem sektörümüze hem de Türkiye piyasasına büyük bir nefes aldırdı. Devletimiz ve kamu bankalarımızın teşvikiyle konut sektörüne büyük katkı sağlayacak bu önemli adıma bizim de kayıtsız kalmamız mümkün olamazdı. Ekonominin lokomotifi olan gayrimenkul sektörümüzün hız kazanması için fedakârlık yapmaktan, elimizi taşın altına koymaktan hiçbir zaman çekinmedik" dedi.

Aylık Konut Kredisi Taksitleri 1.200 Lira

Antalya projelerindeki yeni kampanya hakkında bilgi veren Elmas, şunları söyledi: "Vade oranını bankaların belirlediği oranın da altına çekerek 180 ayda %0.69 seviyesine getirdik. Peşinatı sıfırladık ve 1 yıl öteledik. Üstelik vade farksız tam 5 yıla böldük. Öyle ki, 1+1 daireler 1.200 TL, 2+1 daireler 2.000 TL ve 3+1 daireler 3.000 TL'den başlayan taksitlerle alınabiliyor. Bu modelde 180 ay vade uygulanırken peşinatlar 12, 24, 36, 48 ve 60'ıncı aylarda vade farksız taksitlerle ödeniyor. Bu tabloyla aslında biz tüm Türkiye'den farklı gelir grubuna sahip vatandaşımıza sesleniyoruz. Aylık taksit ödeme gücüne sahip ancak ara ödeme ya da peşinata takılan ve konuta ihtiyaç duyan kitleye sesleniyoruz. Öğretmenimizi, polisimizi, sağlık personelimizi, özel sektör çalışanlarımızı Antalya'daki projemizde Sur Yapılı olmaya davet ediyoruz." Antalya Projesi'nde 2019 yılının Aralık ayında teslimlerin başlaması planlanıyor. Tamamlandığında yaklaşık 70 bin kişinin yaşayacağı projenin kendi hastaneleri, okulları, spor alanları, kültür alanları, camileri, alışveriş merkezi, alışveriş caddesi, dev şehir parkı ve ulaşım ağı olacak.

30 Aylık Taksit Firmadan

Bayrama özel bir çalışma yapan Teknik Yapı da, İstanbul'daki projelerinde üç ayrı avantajı aynı anda sunan fırsat kampanyası başlattı. Teknik Yapı İstanbul'daki YücelPark, Deluxia Park, Uplife Kadıköy ve sınırlı sayıda Evora Denizli projelerinden daire almak isteyenlere önce %10 indirim yapıyor. Buna ek olarak %30 peşinat haricinde kalan tutara %0.99 faiz avantajı ile 120 ay taksit imkanı sunan Teknik Yapı, ilk 30 aylık taksitleri kendisi ödüyor. Daire sahipleri geriye kalan 90 aylık taksitleri 30 ay sonra ödemeye başlıyor. Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Umut Durbakayım, her bayram olduğu gibi bu bayramda da müşterilerine yeni fırsatlar sunmaya çalıştıklarını dile getirdi. Bu kampanya ile birlikte daire sahibi olacakların yılsonuna doğru yapılması planlanan fiyat revizyonlarından korunacağını belirten Umut Durbakayım, kampanyanın Ağustos sonuna kadar süreceğini ve belirli sayıda daire için geçerli olacağını ekledi.

Peşin Ödemeye 15 İndirim

Konuttaki kampanya rüzgarına bu süreçte diğer fimalar da katıldı. Emlak Konut GYO Niğde, Ankara ve Gebze projelerinde 180 ay vade ve %0.99 faiz ile satış yaptığını açıkladı. Tamamlanan projelerindeki daireler için yatırım fırsatı oluşturan Babacan Holding, kampanya kapsamında Babacan Premium ve Babacan Palace projelerinde %0.99 faizle ödeme koşullu ya da peşin ödemede %15 indirim avantajı sağlanıyor. Ayrıca Basın Ekspres bölgesindeki NG Residence projesinde alıcılara 180 ay vadeli hemen tapu teslimli seçenekleri sunuluyor.

Kaynak: Bursada Bugün