Bankaların el koyduğu gayrimenkuller son bir yılda yüzde 20 arttı

08/08/2010

El konulan gayrimenkul değerleri artarken, gayrimenkullerin satış değerlerinin azalması dikkat çekti.

ev.Malı haczedilen kişiler çift yönlü zarar etti.

Ekonomik kriz Türkiye'yi sarsmaya devam ediyor. Bankalar son 1 yılda el koydukları malları yüzde 20 artırdı. El konulan gayrimenkul değerleri artarken, gayrimenkullerin satış değerlerinin azalması dikkat çekti. Malı haczedilen kişiler çift yönlü zarar etti. 2009 Mayıs'ında toplam 2 bin 744 olan hacizli gayrimenkul sayısı 2010 yılının Mayıs ayında 3 bin 285'e ulaştı.

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) "Bankanızdan Satılık Fabrika- Mayıs 2010" başlıklı raporuna göre, gayrimenkullerin muhammen satış bedeli ise 627 milyon TL'den 510 milyon TL'ye indi.

Son bir yılda en dikkat çekici gelişme el konulan fabrika sayısının 51'den 77'ye yükselmesi oldu. El konulan fabrikaların muhammen bedeli de 201 milyon TL olarak hesaplandı. El konulan büyüklü küçüklü işyeri sayısı 228, dükkan sayısı da 331 oldu. Geçen yıl işyeri hacizlerinin sayısı 654 olarak kayıtlara geçti. Bu yıl işyeri haczinin düşüş göstermesinin nedeni ne diye bakıldığında birçok işyeri haczinin bankalarda mesken olarak gösterildiği gözlendi. Hacizli gayrimenkullerde işyeri haczi en çok İstanbul, Ankara ve İzmir'de gözlenirken hacizli fabrikalarda Gaziantep, Samsun ve İzmir başı çekti.

402 adet arsaya el konuldu

İSMMMO'nun bankaların internet sitelerinde ilan ettikleri satılık gayrimenkullerden yola çıkarak hazırladığı rapora göre, işyeri ve fabrika hacizlerinin yanı sıra 402 adet arsa, bin 569 adet villa ve daire tipi konut, 77 adet bina ve 452 adet tarlaya da el konulduğu gözlendi. Bu gayrimenkullerle ilgili alıcıların da dikkat etmesi gereken noktalar var.

Ekonomik kriz yurttaşı çift taraflı zarara uğrattı

İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, verilere ilişkin değerlendirmesinde, ekonomik krizin yurttaşı çift taraflı zarara uğrattığını kaydetti. Özellikle fabrika, işyeri ve tarla hacizleri ile ekonomiye ciddi zararlar verildiğine dikkat çeken Arıkan, banka hacizlerinde Türkiye'nin ekonomik nabzının durduğunu gördüklerini ifade etti. Bugün sanayiciye, esnafa ve çiftçiye yapılan hacizler toplumun her kesiminin hacze uğratıldığını gösterdiğini belirten Arıkan şu noktala dikkat çekti:

"Kapısına kilit vurulan fabrikanın işçileri ve o fabrikanın çevresindeki küçük esnaf bu hacizden doğrudan etkileniyor. Yine tarlasını ekmek için bankaların kapısını çalan çiftçinin de banka hacizleri ile köşeye sıkışması kabullenilir bir durum değil. Üstelik ekonomik kriz ile birlikte mallarının değerinin düşmesi de ekonomik dar boğaz içinde olan sanayici, esnaf ve çiftçiye ikinci bir darbe. Haczedilen mallar bir önceki yıla göre en az yüzde 15 değer yitirmiş durumda. Yani haciz kıskacına takılan kişiler mallarının değer kaybından dolayı da zararı büyük."

77 fabrika yeni sahibini arıyor

Son bir yılda en dikkat çekici el konma işlemi fabrika olarak izleniyor. En fazla fabrikaya el koyan bankanın Halk Bankası olduğu belirlendi. Halk Bankası'nın geçen yıl 9 olan fabrika hacizlerini bu yıl 28'e çıkardığı tespit edildi. Halk Bankası'nı 27 fabrikaya el koyan İş Bankası takip ediyor. Vakıfbank 11, Ziraat 1, Denizbank 1, Bank Asya 4, Türkiye Finans 2, Albaraka 2 ve Kuveyt Türk'ün elinde 1 adet hacizli fabrika olmak üzere toplam 77 fabrika yeni sahibini bekliyor.

Tekstil fabrikalarının ağırlıklı olduğu hacizli işlemlerde, un fabrikaları, yağ fabrikaları, çuval fabrikaları, halı fabrikaları, boya fabrikaları, ayakkabı fabrikası, beyaz eşya yan sanayi fabrikası ile otomobil yan sanayi fabrikaları da bulunuyor. Fabrikaların toplam muhammen bedeli ise 201 milyon 179 bin TL olarak görünüyor. Bir önceki yıl ise 51 bankanın muhammen bedellerinin toplamının 235 milyon TL olduğu gözlendi.

Bankalar da ellerindeki malı satamıyor

Bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında bankaların ellerinde bulunan gayrimenkullerin çoğunun satılamadığı dikkat çekti. Bankaların 2010 yılı satılık gayrimenkul listesinde yer alan birçok gayrimenkul geçen yıl da bankaların listesinde yer aldığı belirlendi. Bankaların ellerindeki gayrimenkullerin fiyatlarını düşürmelerine rağmen ekonomik kriz nedeniyle yeni alıcı bulamadığı, üstelik ellerindeki gayrimenkulü satamayan bankaların yeni gayrimenkulleri de bünyesine kattığı tespit edildi.

Düğün salonu, tavuk çiftliği, balık restoranı da satılık

Bankaların hacizli işyerleri arasında İstanbul'da bulunan balık restoranı en dikkat çekici haciz olarak kendini gösterdi. Denizbank tarafından haciz edilen balık restoranının muhammen satış bedelinin 2 milyon 600 bin TL olduğu belirlendi. Ancak büyük işyeri hacizlerinin fabrika ve balık restorandı ile sınırlı olmadığı dikkat çekti. Satılık işyerleri arasında 1 adet düğün salonu, 1 adet pansiyon, 1 adet süpermarket, 27 adet petrol ofisi, ve imalathane, 3 adet tavuk çiftliği, 5 adet besihane ve 2 adet oto galeri de yer alıyor. Küçük işyerleri ve dükkanlar ile birlikte ise hacizli işyeri sayısı 601'e ulaşıyor.

Toplam 2 bin 639 kişinin malına el kondu

Bankalardan ağzı yanan bir diğer kesim ise bireysel kredi müşterisi oldu. Son bir yılda kredi çekip kredisini ödeyemeyen bireysel müşteriler ev, bina ve arsasından oldu. Bina hacizlerinde 53 hacizle Halk Bankası başı çekerken, oturma amaçlı olarak ev alan ve İş Bankası'ndan kredi kullanan 522 kişi hacizle karşı karşıya geldi. Kuveyt Türk'te kredi kullandırdığı 210 kişinin evine kredi borçlarını ödemedikleri için el koydu. Böylece bina, mesken, tarla ve boş arazi ve 124 diğer mallar olmak üzere toplam 2 bin 639 kişinin malına el konmuş oldu.

Kaynak: Cumhuriyet