Bankaların Konut Kredisi Faiz Artışları Hız Kesmiyor

18/09/2018

Bugün itibari ile 5 banka daha konut kredisi faiz oranlarında artışa gitti. Bankaların konut kredisi faiz oranı ortalaması %2.6’ya ulaştı.

İş Bankası dün mesai sonu itibari ile konut kredisi faiz oranlarını %2.5 olarak güncelledi. İş Bankası ile başlayan konut kredisi faiz artışının sonu gelmedi. Ardından bugün içinde en düşük konut kredisi faiz oranını sunan Kuveyt Türk Katılım Bankası da konut kredisi faiz oranını %2.26’ya taşıdı. Sonrasında Finansbank, Anadolubank ve HalkBank’tan da konut kredisi faiz artışı geldi.

Güncel durumda %2’nin altında faiz uygulayan sadece iki banka kaldı. Türkiye Finans %1.96 faiz oranı ile en düşük konut kredisi kullandıran banka konumunda. Türkiye finansın da kısa süre içinde konut kredisi faiz oranlarını artırması bekleniyor. Diğer banka ise %1.98 faiz oranı ile Ziraat Bankası.

Bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması olan %2.6 üzerinden 250.000 TL’lik kredinin 120 ay vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında aylık ödemeler 6.817 TL, toplam geri ödeme tutarı ise 817.560 TL oluyor. Ortalama faiz oranı üzerinden hesaplanan konut kredisi kullanılan miktarın 3 katını da aşıyor.

Kaynak: KrediPazarı