Corona Sonrası Tüketicinin Harcama Kalemleri Değişti

10/04/2020

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) "COVID-19'un Tüketici Harcamalarına Etkisi" üzerine yaptığı ikinci araştırmanın sonuçlarına göre 3 Nisan haftasında tüketim harcamaları 13 Mart haftasına göre %34 azaldı.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) "COVID-19'un Tüketici Harcamalarına Etkisi" üzerine yaptığı araştırmanın ikincisini yayımladı. Buna göre 3 Nisan haftasında tüketim harcamaları 13 Mart haftasına göre yüzde 34 azaldı. En yüksek düşüş ise coronavirus salgınıyla ilk kapatılan içkili yerlerde %93 kayıpla yaşandı.

Coronavirus salgınının tüketici harcamaları açısından yarattığı etkiyi takip edebilmek amacıyla, Merkez Bankası Banka Kartı ve Kredi Kartı Harcama Tutarları verisi inceleyen TEPAV harcama kalemlerine göre tüketicilerin haftalık ve aylık banka kartı/kredi kartı harcaması ve haftalık/yıllık değişimleri ele alıyor. TEPAV verilerine göre 3 Nisan haftasında banka kartı ve kredi kartı kullanılarak 14.1 milyar TL tutarında harcama yapıldı. Bir önceki haftaya kıyasla harcama tutarı 626 milyon TL yani yüzde 5 arttı. İşlem adedi ise %3 azalarak 80 milyona geriledi.

Alışverişin Yüzde 27’si İnternetten Yapıldı

Alışveriş yöntemi bakımından incelendiğinde 3 Nisan haftasında yapılan toplam harcamaların 3.8 milyar TL'si (%27) internet üzerinden, 898 milyon TL'si (%6) mektupla/telefonla yapıldı. Ayrıca toplam harcamaların %3'ünü (355 milyon TL) gümrük vergisi ödemeleri oluşturdu. Bir önceki haftaya kıyasla 3 Nisan haftasında internet üzerinden yapılan alışverişler %24, mektupla/telefonla yapılan alışverişler %7, gümrük vergisi ödemeleri %16 arttı.

İlk coronavirus vakasının görüldüğü 13 Mart haftasında panik tüketim nedeniyle harcamalar artmış, 20 Mart haftasında zorunlu tüketim harcamalarına yönelim görülmüş ve 27 Mart haftasında bir önceki haftaya kıyasla tüm harcama kalemlerinde azalma olmuştu. 3 Nisan haftasında ise bazı harcama kalemlerinde hareketlilik görüldü. Online eğitime geçiş ile 13 Mart haftasında artış gösteren ve daha sonrasında azalan elektrik-elektronik eşya, bilgisayar harcamaları, 3 Nisan haftasında tekrar arttı. Bir önceki haftaya kıyasla 3 Nisan haftasında %9 artan elektrik-elektronik eşya, bilgisayar harcamaları 13 Mart haftasından bu yana ise %11 azalmış oldu. Eğitim/kırtasiye/ofis malzemeleri harcamaları ise 3 Nisan haftasında bir önceki haftaya kıyasla %14 arttı.

Ancak bu artış, 13 Mart haftasına kıyasla %46 düşüşün önüne geçemedi. Telekomünikasyon harcamaları ise paralel olarak bir önceki haftaya kıyasla 3 Nisan haftasında %4 arttı. Böylece 3 Nisan haftasında eğitime yönelik harcamalara yönelim olduğu görüldü.

Havayolları Harcaması Yüzde 86 Azaldı

Turizm ve eğlenceye yönelik harcamalar; havayolları, seyahat acenteleri/taşımacılık, konaklama ve kumarhane/içkili yerlerde yapılan harcamalar düşüşünü sürdürdü. 13 Mart haftasına göre kıyaslandığında 3 Nisan haftasında, kumarhane/içkili yerlerde yapılan harcamalar %93, havayolları harcaması %86, konaklama harcaması %79, seyahat acenteleri/taşımacılık harcaması %67 azalmış oldu.

Yemek, giyim ve aksesuar, mobilya ve dekorasyon harcamaları 13 Mart haftasına kıyasla 3 Nisan haftasında sırasıyla %82, %77 ve %46 azaldı. Bir önceki haftaya kıyasla ise 3 Nisan haftasında yemek harcaması (%7), mobilya ve dekorasyon harcaması (%2) azalırken, giyim ve aksesuar harcaması sınırlı bir artış (%1) gösterdi.

Kaynak: Dünya