Dolar 6.50’nin Üzerinde Dalgalanmaya Devam Ediyor

20/03/2020

Dolar/TL güne Eylül 2018 zirvelerinde 6.50'nin hemen üzerinde başlarken küresel piyasalarda ve TL cinsi yatırım araçlarında satış baskısı ağırlıklı olmak üzere koronavirüs kaynaklı her iki yönlü dalgalanmalar devam ediyor.

Yatırımcılar, küresel ekonominin büyük bölümünü tehdit eden virüs salgınının neden olduğu daha önce görülmemiş belirsizlik nedeniyle paralarını dolar olarak tutma eğilimi sergiliyorlar, nakit kalma isteği de tüm piyasalarda artıyor.

Öte yandan ABD ve Çin başta olmak üzere hükümetlerin trilyon doları aşan mali destek adımlarına yönelecekleri beklentisi bu sabah itibarıyla küresel satış baskısını azaltan en önemli etken konumunda. Vaka sayısı 359'a ulaşırken, 4 kişi de hayatını kaybetti. İnsanların daha az temasla yaşama eğilimi ve bu yöndeki öneri, sınırlama ve uygulamalar her geçen gün kuvvetleniyor. eğitime ara verilmesiyle başlayan sosyal hayatı etkileyen tedbirler genişletilen uçuş yasakları ve vatandaşların toplu halde halde bulunduğu alanların faaliyetlerinin kısıtlanmasıyla da devam ediyor. giyim perakendesi ve üretimi yapan şirketler mağazalarını geçici bir süreyle kapatırken bugün itibarıyla ise Cumhurbaşkanı genelgesiyle her türlü bilimsel, kültürel, sanatsal organizasyon, benzeri toplantı ve aktiviteler Nisan ayı sonuna ertelendi. hayatı etkileyen gelişmeler ekonomik aktiviteyi de etkileyecek boyuta geldi bile. Türkiye genelinde 384 marka ve 70,000 mağazayı temsil eden Birleşmiş Markalar Derneği son bir hafta AVM ve cadde mağazalarında satışların %70 düştüğünü, online satışlarla ciro kaybının telafisinin mümkün olmadığını söyledi. de ekonomiye etkileri sınırlamak adına birçok önlem devreye giriyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ekonomiye etkileri sınırlamak için 100 milyar TL'lik destek paket açıkladı Merkez Bankası da bu hafta 100 baz puan faiz indirimi ile politika faizini %9.75'e çekti. faiz indiriminin ötesinde swap imkanlarını, reeskont kredilerini genişletirken, rezerv düşüşüne yol açmakla birlikte döviz likitidesini artırıcı ve bankaların reel sektöre kredi akışının temini amacıyla kullanılan fonlamanın bir bölümünü %8.25'ten finanse edecek tedbirler açıkladı.

Destek Bekelntisi Baskıyı Sınırladı

Asya borsaları, Wall Street'in kazanımlarını artırması, tahvillerin yükselmesi ve petrolün tarihin en büyük yükselişini kaydetmesiyle birlikte yükseldi.

ABD Senatosu, Amerikalılar için doğrudan mali yardım, küçük işletmeler için yardım ve ekonomiyi istikrarlı hale getirme adımlarını içeren 1 trilyon dolarlık bir paketi değerlendiriyor. Reuters'a yaptıkları açıklamada, Çin'in kırk yıl içinde ilk daralmasıyla karşı karşıya olan ekonomiyi canlandırmak için trilyonlarca yuan mali uyaranı serbest bırakmaya hazırlandığını da söyledi. yükselişi ivme kaybetmiş olsa da koronavirüs salgınının nakite yönelimi artırmasıyla bugün 2008 küresel finansal krizinden bu yana en büyük haftalık kazanımını kaydetmeye hazırlanıyor. yükselişi, dolar cinsinden büyük borç alan birçok ülke ve şirket için bir kabus, bu da negatif ortamda gelişmekte olan para birimlerinin daha fazla satış baskısı altında kalmasına neden oluyor.

Geçtiğimiz hafta başında 6.10 seviyesinde işlem gören dolar/TL Eylül 2018'den beri en yüksek seviye 6.55'i test ettikten sonra bu sabah saat 0856'da 6.5175/6.5225 seviyesinde işlem görüyor. Aynı saatte sepet bazında TL 6.7591/6.7671, euro/TL 7.0011/7.0120 seviyesindeydi.

Benzer şekilde dün güniçinde her iki yönlü dalgalı seyreden BIST 100 endeksi %0.5 kayıpla günü tamamlarken bankacılık endeksi %3.3 düştü.

Tahvil bono piyasasında ise getirilerde yukarı yön sürüyor. Yıl başında tek haneye yaklaşan gösterge 10 yıllık tahvilde bileşik getiri dün son işlemde %13.12 seviyesindeydi.

Türkiye'nin beş yıllık kredi iflas takası (CDS) primi ise dün 580 seviyesini aştı. CDS'ler yılbaşında 20 ayın en iyi risk iştahına işaret eden 240 puanda bulunuyordu.

Kaynak: İnvesting