Dolar 7 Ayın Zirvesine Çıktı

06/05/2019

Dolar bugün uluslararası riskler karşısında 6 TL’nin üzerine çıkarak 7 ayın zirvesini gördü. Konut kredisi faiz oranları durumdan nasıl etkilendi?

Gelişen ülke paraları yeni haftaya ABD Başkanı Trump'ın açıklamaları ile sert düşüşle başladı. Trump, Çin ticaret müzakereleri sürerken ek gümrük vergisinin uygulanacağını açıkladı.

ABD, Mart 2018'de Çin'i bilgi ve teknoloji hırsızlığı ile suçlamış ve bir çok Çin menşeli ürüne ek vergi uygulamasına başlamıştı. Çin'in de benzer hamle yapması ile iki ülke arasındaki tarife uygulamaları ticaret savaşlarına doğru ilerlemişti. Özellikle Çin tarafında bu sürecin ekonomiye negatif yansıması ile Ocak ayında iki ülke yetkilileri müzakerelere başlamış ve ABD Başkanı Trump, dönem dönem müzakerelerin iyi gittiğini, anlaşmaya varılacağını açıklamıştı. Ancak Trump, hafta sonu yaptığı açıklamada Çin'e uygulanan yaptırımların ABD ekonomisine olumlu etki sağladığını, ancak mevcut tarifelerin ABD'ye katkısının zayıf olduğunu belirtti ve %10 olan vergi uygulamasının %25'e çıkarılabileceğini açıkladı. İyimser beklentilerin sürdüğü bu dönemde Trump'tan gelen açıklamalar piyasalardaki risk iştahını düşürdü ve küresel büyüme endişelerinin artması, buna bağlı petrol talebinin de düşeceği algısı ile petrol de haftaya sert kayıpla başladı.

TL tarafında ise bugün YSK'nın İstanbul belirsizliğini netleştirmesi beklenirken fiyatlamalar küresel gelişmelerin etkisi ile TL negatif oldu. USD/TRY kuru günün ilk yarısında 6,0020'ye yükselerek son 7 ayın zirvesine çıktı.

Bankaların konut kredisi faiz oranları gün içinde durumdan direkt olarak etkilenmiş olmasada kurda yaşanan yükseliş kredi faiz oranları için yükseliş anlamı taşıyor. Haftanın ilk gününe de artışla başlayan konut kredisi faiz oranlarının ortalaması %2.3 seviyesinde.

Kaynak: KrediPazarı