Dolar Kuru Hafta Kapanışında Geriledi

17/04/2020

Haftaya yükselişle başlayan dolar kuru dün 6,9575 seviyesine yükselmesinin ardından bugün de bu seviyeyi gördü, ancak kur günün devamında yönünü aşağı çevirdi ve 6,83’e gerileyerek günlük bazda %1 kayıp yaşadı.

Hafta 6,70 seviyesinde başlayan kur, Çarşamba günü önemli direnç olarak izlenen 6,80’i kırmasının ardından yükselişini 6,96’ya doğru hızlandırdı. Kur yükselişle 13 Ağustos 2018’de yaşanan kur şokunun ardından zirveyi gördü.

ABD Başkanı Trump’ın ABD’de koronavirüsten az etkilenen eyaletlerde vali yetkisi ile ekonomik faaliyetlerin sosyal mesafe kurallarına uygun olarak başlayacağını açıkladı. Alınan kararda eyaletteki nüfus yoğunluğu ve hastane kapasitesi göz önüne alınarak aktivitelerin başlayacağı belirtildi.

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD, coronavirus salgınından da en çok etkilenen ülke oldu ve son 4 haftada ülkede işsiz sayısı 22 milyona çıkarken sanayi üretimi, perakende satışlar gibi önemli göstergeler rekor düşüş yaşadı. Kapasite kullanımı da 10 yılın en düşüğüne indi.

Trump’ın coronavirus önlemlerini genişletme kararı piyasalara olumlu yansıdı ve bugün endekslerde yükseliş yaşanırken ABD Dolar Endeksi de 100,30 seviyesine çıktı. Gün başında dolar karşısında yatay seyir izleyen gelişen ülke paraları günün devamında yükselişe geçti. Günlük bazda en iyi performansı Asya paraları yaşarken Güney Kore wonu öncülük ediyor.

Dolar kuru 6,83’e gerilemesinin ardından son saatte 6,90 yakınında işlem görüyor.

Kaynak: İnvesting